Çeşitli sebeplerle rengi değişmiş ve sararmış dişlerin renginin açılmasını, beyazlamasını sağlayan işleme diş beyazlatma (bleaching) denir.

Neden Beyazlatmaya İhtiyaç Duyulur?

Güzel bir gülümseme çok kişinin estetik kaygılarını ortadan kaldırmayı kolaylaştırır. Beyaz dişlerse güzel bir gülümsemenin olmazsa olmazıdır. Diş hekimliğinde gelişen estetik ve restoratif uygulamalar arasında beyazlatma en ekonomik ve zahmetsiz yöntemdir.

Dişler Neden Beyazlığını Kaybeder?

Özellikle kişinin çay, kahve, sigara gibi alışkanlıkları dişlerin renginde sararma ve koyulaşmalara sebep olur. Ayrıca gelişme çağında kullanılan antibiyotikler, fazla miktarda fluorid kullanımı gibi sebepler dişlerin içinde renkleşmelere yol açar.

Diş beyazlatma ile tüm bu renkleşmeleri giderip sağlıkla gülümsemeniz mümkün.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Beyazlatma işlemi 2 şekilde uygulanır: Ev Tipi Diş Beyazlatma (Home Bleaching): Bu yöntemde, hekiminiz dişinizin ölçüsünü alarak size özel kalıp hazırlar. Size özel kalıplar beyazlatıcı maddenin diş etlerinize temasını önler. (Eczanelerden alınacak kalıplar çoğu zaman hastanın dişlerine tam uymadığı için dişetlerinde rahatsızlığa sebep olabilir.) Doktorunuzun hazırlamış olduğu özel kalıpların içerisine doktorunuzun gösterdiği kadar beyazlatıcı madde konulup, günde birkaç saat süreyle uygulamak gerekir. Tedavi 1-2 hafta sonunda tamamlanmış olur. Ofis Tipi Diş Beyazlatma (Office Bleaching): Klinikte uygulanan daha hızlı ve diş hekimi kontrolünde olduğu için daha güvenli diş beyazlatma yöntemidir. 30-60 dakikalık 2-3 seansta dişlere beyazlatıcı madde sürülür ve ardından beyazlatmayı hızlandıran ışın uygulanır. Seans sayısı lekelerin durumuna ve ne kadar beyazlatılacağına bağlıdır.

Diş Beyazlatma Kimlere Uygulanabilir?

Beyazlatma işlemi 18 yaşından büyüklere ve hamile olmayan bireylere uygulanabilir ancak diş hekimi kontrolünde yapılması gerekir. Öncesinde çürük ve başka sorunlar varsa giderilmelidir. Büyüme çağında yapılması önerilmemektedir. Hamilelikte ise bu işlemi hamilelik sonrasına bırakmak daha güvenli olabilir.

Yan Etkileri Neler?

Beyazlatma jelleri geçici hassasiyete sebep olabilir. Özellikle sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet çok normaldir. 24-48 saat içinde geçmeyen hassasiyet durumunda beyazlatıcı jelin kullanımını bırakmak gerekir. Diş hekiminin uygulayacağı florür, bazı diş macunu ve kremler hassasiyeti azaltır.

Diş Beyazlatma Sonrasında

Beyazlatma işlemi süresince ve sonrasında 2 hafta süreyle çay, kahve, sigara, kırmızı şarap gibi renkleştiren maddelerden uzak durmak gerekir. Sararma olursa 6 ayda bir bakım yapılabilir. Beyazlatma, kişinin alışkanlıkları ve diş yapısına bağlı olarak 6 ay ile 2 sene arasında kalıcılığını korur.