Gülüş Tasarımı

Porselen laminate veneerlerle ön dişlerdeki renkleşmiş, boşluklu, çarpık yada orantısız görüntü, hızlı ve estetik bir şekilde düzeltilir. Yaprak porselen ya da porselen laminate olarak da adlandırılan laminate veneer tedavisi dişlerin ön ve yan kısımlarına yapıştırılan ince porselen parçalardır. Teknolojik gelişmelerle diş minesine benzer doğallık gösteren porselen veneerler, dişin yarı şeffaf görünümüne yakın bir görünüm kazanmıştır.

Gülüş Tasarımı ve Estetiğinde Laminate Veneer uygulanan diş problemleri

  • Beyazlatma ile düzeltilemeyen renkleşmiş, lekelenmiş dişler
  • Yıpranmış, zedelenmiş, kırılmış ya da çizilmiş dişlerde.
  • Çapraşık dişlerde, laminate veneer hızlı ve zahmetsiz çözüm olarak iyi bir alternatiftir.
  • Dişler arasında boşluk ve aralıklar porselen veneerlerle kolayca kapatılarak, doğal bir gülümseme elde edilir.

Porselen Laminate tedavi süreci

Öncelikle diş hekiminizle yapacağınız görüşme ve muayeneyle istek ve ihtiyaçlarınızı belirleyip, maliyet ve süreç planlaması yapılır.

İlk aşama laminate yapılacak dişlerinizin hazırlanmasıdır. Bunun için dişlerinizin ön yüzeyinde laminate kalınlığında bir kısım aşındırılır. Aşındırma sonrası dişlerinizin ölçüsü alınır ve alınan ölçüyle dişlerinize uygun yaprak porselenler hazırlanmak üzere laboratuvara gönderilir. Hazırlanması 4-6 gün süreceği için diş hekiminiz dişlerinize geçici yaprak porselenler uygular ya da geçici dolguyla kapatarak zarar görmesini engeller.

İkinci ve son aşamada ise dişleriniz derinlemesine temizlenir, özel bir jel yardımıyla pürüzlendirilerek laminate veneerlere uygun hale getirilir ve yerine yapıştırılır. Böylece 5-7 gün gibi kısa bir sürede estetik ve doğal bir gülümsemeye kalıcı bir biçimde kavuşmuş olursunuz.

Yaprak porselenlerin avantajları

Diş estetiğinde diğer yapıştırma tekniklerine kıyasla yaprak porselenler lekelenmeye karşı en dirençli yöntemdir. Pürüzsüz porselen yüzeyi lekenin nüfus etmesini engeller. Ayrıca doğal diş minesine benzer yarı şerraf yapısıyla doğal dişlere benzer bir görünümdedir.

Gülüş Tasarımı Yaprak Porselen

Yaprak porselenlerin dezavantajları

Gülüş tasarımının en etkili yöntemlerinin başında gelen laminate veneerlerin en önemli dezavantajı maliyetli bir yöntem olmasıdır. Ayrıca dişte minimal de olsa bir aşındırma yapılır.

Laminate Veneer tedavisinden sonra

Uygulama sonrasında bir hafta süreyle soğuğa karşı duyarlılık gözlenebilir. Dişlerin yeni şekline uyumda belli bir süreci gerektirir. Önceki bozukluğu olan yapıya alışmış olan hasta yeni dişlerine belli bir sürede alışır. Ancak bu süre genelde çok kısa sürmektedir.

Laminate veneerler yaklaşık 10 sene süreyle dayanırlar. Sürekli sert şeyler çiğnemek gibi etkenler bu süreyi kısaltabileceği gibi, düzenli diş hekimini ziyaret ve iyi bir bakımla daha uzun süre dayanması sağlanabilir.

Doğal dişleriniz gibi bakmanız gereken laminate veneerli dişlerinizi düzenli fırçalamalı, diş ipiyle temizlemeli ve bakımını yaptırmak için belli aralıklarla diş hekimini ziyaret etmelisiniz.