Hastaların Sorularına Cevaplar

İmplantlar hangi durumlarda kullanılır?

Tek, bir kaç yada tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda uygulanabilir. Tüm dişlerin çekildiği yada kaybedildiği durumlarda protez yapılacaksa implantlar destekleyici görevi üstlenirler. Tek dişin eksik olduğu durumlarda ise önceki yıllarda tercih edilen köprü uygulaması yanındaki dişlerin aşınmasına sebep olur. İmplant en sağlıklı çözümdür.

İmplantın dezavantajları neler?

İmplantın belli bir iyileşme süresi vardır. Diğer tedavi yöntemlerinden daha pahalıdır.

Laminate veneer tedavisi ne kadar zamanda tamamlanır?

Laminate veneer (yaprak porselen) tedavisi toplam 2-4 seans, 7-10 günlük bir sürede tamamlanıyor.

Hamilelikte gülüş tasarımı yaptırabilir miyim?

Acil ve önemli diş sorunları harici diş tedavilerinizi, gebelik döneminizin sonrasında yaptırmanızı öneririm.

Hollywood gülüşü nedir? Herkese uygulanabilir mi?

Hollywood smile/gülüşü olarak adlandırılan uygulama, gülüş tasarımıdır. Dişlerin birbiriyle ve diş etleriyle uyumlu olması, gülümsemenin kişiye özel olarak yeniden tasarlanmasıdır. Laminate veneer uygulaması tercih edilir. 18 yaş üstü herkese uygulanabilir.

İmplantlara özel bir bakım uygulamam gerekir mi?

İmplantların bakımı aynı doğal dişlerin bakımı gibidir. Düzenli fırçalama ve hekim kontrolü yaptırmanız yeterlidir.

Diş beyazlatma dişlere zarar verir mi?

Beyazlatma işleminin profesyonel kişiler tarafından yapılması tavsiye edilir. Ev tipi beyazlatmanın özellikle yanlış uygulama ve uzun süre kullanımının dişlere zarar verdiği durumlara sıklıkla rastlanmıştır. Etkin ve sağlıklı sonuç almak için ofis tipi beyazlatmayı öneririm.

Beyazlatma sonrası nelere dikkat etmeliyim?

İlk 1-2 gün hassasiyet yaşayabilir. Özellikle 15 günlük süreçte çay, kahve, şarap gibi renklendiren içecek  ve yiyecekleri tüketmemeniz, sigara içmemeniz faydalı olacaktır.

Ortodontik tedavi için yaş sınırı var mıdır?

Ortodontik tedavide herhangi bir yaş sınırı yoktur. Günümüzde yetişkin ortodontisi ön plana çıkarken,  50-70 yaşlarında hastalar dahi ortodontik tedavi görüp, tel taktırabiliyor.  Gelişen teknoloji sayesinde şeffaf braketler, görünmeyen yerlere koyulan retansiyon apareyleri gibi metotlarla yetişkinlerinde ortaya çıkan sorunlar rahatça giderilebiliyor.

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Ortodontik tedavi sorunun çeşidine göre 8-24 ay sürmektedir. Bu süre genç hastalarda daha kısa olabilir. Tedavi süresinde ortalama olarak ayda bir kontrol yapılır.

Dişlerimi yaptırmak istiyorum. Zirkonyum mu laminate veneer mi önerirsiniz?

Özellikle arka dişlerde zirkonyum, ön dişlerde ise daha estetik sonuç açısından laminate veneer öneririm.

Hangi dolgu türünü tercih etmeliyim?

Çok büyük olmayan dolgularda halk arasında “beyaz dolgu” olarak bilinen kompozit dolguların kullanılması idealdir. Daha büyük dolgularda ise güçlü, lekenmeye karşı dayanıklı ve uzun süre sağlamlığını koruyan porselen dolguları kullanmanızı öneririm.

Porselen diş hangi durumlarda yapılır?

Genel olarak dişin gövdesinde dolguyla onarılamayan bir kayıp söz konusuysa porselen yapılır. Porselen dişin tercih edilmesinin diğer önemli sebebi de estetik amaçlıdır.

Porselen diş kırılır mı?

Porselen dişlere de kendi dişlerinize olduğu gibi dikkatli bakmanız gerekir. Çünkü çatlayabilirler, kırılabilirler.

Hamilelikte diş tedavisi yaptırılır mı?

Tedavilerin hamilelikten önce yaptırılması önerilir. Hamileliğin ilk ve son üç ayında uyuşturmadan tedavi yapılabilir. Gerekli durumlarda acil tedavilere başvurulabilir.

Beyazlatma hassas dişlere uygulanabilir mi?

Beyazlatma yaptırmadan önce hekiminizle hassasiyet sorununuzu paylaşmanız gerekir. Hassasiyet, çoğunlukla çürükten kaynaklanır, bu veya başka bir sorunu hekiminiz tespit edebilir ve hassasiyeti ortadan kaldırdıktan sonra beyazlatma yapılabilir.

Hassasiyeti nasıl giderilir?

Hassasiyetin sebebi çoğu zaman çürük diş ya da dişlerdir. Bu durumda sorun dolguyla giderilir. Diştaşları varsa, bunlar temizlenerek hassasiyet giderilir.

Çocuklar diş fırçalamaya kaç yaşında başlamalıdır?

Çocuklar 3-4 yaşından itibaren yetişkinlerin gözetiminde fırçalamaya başlamalıdır.