Prepless (Aşındırmasız) Veneer

Prepless (Aşındırmasız) Veneer hem uygulama, hem alınan sonuç bakımından laminate veneer (yaprak porselen) uygulamasına benzer. Tek farkı diş yüzeyinde hiç bir pürüzlendirme veya aşındırma yapılmadan uygulanmasıdır.

Prepless veneer, mine tabakasında kayıp olmaksızın uygulanır ve istediğiniz zaman çıkarılıp yeniden kendi dişlerinizi kullanmanıza olanak sağlar.

Aşındırmasız veneer, renk bozukluğu, kırılma ve aralık diş problemi gibi diş sorunlarına hızlı ve estetik sonuç almak açısından en başarılı alternatiftir. En fazla hafta gibi kısa bir sürede, dişlerinizden madde kaybı olmaksızın tamamlanan bir tedavidir. Tek tek her diş üzerine uygulanan prepless veneer, doğal diş minesine benzer bir dayanıklılıktadır. Yine doğal diş minesini korumak için yapmanız gereken günlük hijyen, bakımı için yeterlidir. Leke tutmayan, renk değiştirmeyen prepless veneer en az 10 sene rahatlıkla kullanılabilirken, düzenli bakım bu süreyi uzatır.

Prepless Veneer Tedavisinin Avantajları

  • Dişinde aşındırma yapılmasını istemeyen hastalar için en başarılı çözümdür.

  • İleride kendi dişlerine dönüş yapmakla ilgili kaygılanan hastaları mutlu eden bir tedavidir.

  • Gülüş tasarımı için çok kısa zamanı olan hastaların 2 seans sonunda yeni gülüşüne kavuşmasını sağlar.

Prepless Veneer Nasıl Uygulanır?

Diş estetiği konusunda uzmanlaşmış bir hekimden alacağınız ilk randevuda dişlerinizin genel muayenesi ve görüntüleme sonrasında, önce dişlerin ölçüsü alınır, ardından dijital gülüş tasarımı ile hastanın dişleri analiz edilerek yeni bir gülümseme oluşturulur. Gülüş tasarımında beklentileriniz kadar doğal gülümsemeniz, yüzünüzün genel biçimi hatta yaşan stiliniz, yaşınız ve cinsiyetiniz gibi faktörler göz önüne alınır. Gülüş tasarımıyla yüzünüze en yakışan ve doğal gülümsemeyi oluşturmayı amaçlarız. Diş rengi seçiminde de bu gibi kriterleri dikkate almak önemlidir. Alınan ölçü ve sonlandırılan gülüş tasarımının ardından laboratuvar aşaması gelir. Dijital ortamda planlanan prepless veneerlar laboratuvardan geldikten sonra dişleriniz üzerinde prova edilir. Bu aşamada düzeltilmesini istediğiniz noktaları belirtebilir, bazı düzeltmeler isteyebilirsiniz. Son aşamada ise prepless veneer özel bir madde ile dişlerinize yapıştırılarak sabitlenir.

Laminate Veneer ve Prepless Veneer Arasındaki Farklar

prepless veneer
  • Laminate veneer bir miktar aşındırma sonrası diş yüzeyine uygulanırken, prepless veneer de aşındırma yapılmaz.

  • Kullanım süreleri aynı olmakla birlikte, prepless veneer çıkarıldıktan sonra kendi dişlerinizi kullanabilirsiniz. Laminate veneerlerin ise yenilenmesi gerekir.

  • Laminate veneer ve prepless veneer fiyatları benzer değerlerdedir.

  • Sıkışık ve çok fazla renkleşme olan dişlerde laminate veneer uygunken, aralık, daha az renk değişimi veya sararma olan, büyümesi istenen küçük dişlerde prepless veneer rahatlıkla uygulanabilir.

  • Estetik ve fonksiyonel açıdan aynı başarılı sonuç elde edilir.

Prepless Veneer Tedavisi Sonrası

Dişlerinizde aşındırma olmadığı için tedavi sonrası hassasiyet hissetmezsiniz. Diş bakımınızda düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı yeterlidir. 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmeniz ağız ve diş sağlığınızı korumanız açısından çok önemlidir.

Yemek yerken hiç bir değişiklik hissetmeyeceğiniz gibi lekelenme ve renkleşme problemlerini de yaşamazsınız. Doğal dişlerinize de zarar verebilecek sertlikte, özellikle kabuklu yiyecekler prepless veneerlara da zarar verir. Diş sıkma ve gıcırdatma probleminiz varsa gece plağı kullanmanız faydalı olacaktır. Tedavi sırasında doktorunuzla paylaşmanızı tavsiye ederim.

Güzel dişler, yaş, meslek ve cinsiyetten bağımsız olarak herkesin ortak arzusudur. Prepless veneer ile daha parlak, daha düzgün, daha sağlıklı dişlerle, rahat ve mutlu gülümsemenizi sağlar. Kalıcı ve uzun vadeli bir çözüm olan bu uygulamayla yıllarca kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Gülüş Tasarımı

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al

Yazar