Kemik grefti, diğer bir deyişle çene kemik tozu uygulaması kemik kaybı ve yetersizliği durumunda, kemik yetersizliğinin greftleme ile telafi edilmesidir. Doğal dişler ağız içinde çene kemiğinde sıralanmış bir şekildedir. Herhangi bir sebeple bir diş kaybı yaşandığında, çene kemiğinin kökü taşıyan bölümü kullanılmadığı için zamanla zayıflar. Bu zayıflama kullanılmayan bir kasın zamanla güçsüzleşmesine benzetilebilir. Çoğunlukla implant uygulamasına karar aşamasında ortaya çıkan ve sorun oluşturan bu kemik incelmesinin önüne geçmek içinse kemik greftleme yöntemi uygulanır.

Diş hekimliğinde sıkça tercih edilense otojen kemik grefti yöntemidir. Hastanın özeliikle ağız içindeki sağlıklı komşu bölgelerden alınacak dokular alınarak işlem görecek bölgeye transfer edilir. Hastanın kendi dokusu olduğu için hiçbir reaksiyona sebep vermeyen bu yöntem, diğer yöntemlere kıyasla daha düşük maliyetlidir ve iyileşme süresi daha kısadır.

Otojen kemik greftine, implant uygulamasında yeterli yükseklik ve yoğunluğa ulaşmak için ihtiyaç duyulacağı gibi, total protez uygulamalarında kemik yoğunluğundaki yetersizliklerde ve çene kemiğinde oluşan kistlerin tedavisinde ihtiyaç duyulur.

Kemik Grefti Operasyonu Nasıl Yapılır?

Otojen kemik grefti operasyonu genellikle lokal anestezi altında uygulanır. Hastanın durumunun belirleyeceği bazı durumlarda ise sedasyon veya genel anesteziyle hastanede de uygulanabilir. Özellikle hastanın kronik hastalıkları ve greftleme yapılacak alanın büyüklüğü operasyon biçimini de belirler. Ufak bir alana greftleme gereken durumlarda, aynı gün içinde implant uygulaması yapılabilir.

Operasyon sırasında ağrı duyulmaması için gerekli şartlar hekiminiz tarafından sağlanacaktır. Sonrasında ise, çene kemiğine yapılan uygulamanın oluşturacağı belli bir şişlik gözlemlenir, bu normaldir. Doktorunuzun önereceği ilaçları düzenli kullanarak oluşabilecek ağrının önüne geçme mümkündür.

İyileşme sürecinde hem doku alınan hem de greftleme yapılan bölgelerin hijyenine ve beslenmeye dikkat etmek önem taşır. Çok sıcak ya da sert yiyecekleri bu süreçte tüketmemek gerekir. Ağzınızda dikişli ufak yaralar olacağı için, temizliğine özen göstermek iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Otojen kemik grefti operasyonlarından sonra ortalama 3 aylık (hastanın ve greftlemenin miktarına göre değişebilir) süre sonunda tam kaynaşma sağlanır. Yeterli kemik yoğunluğuna ulaşan hastanın implant tedavisine bu sürede başlanabilir.