Diş Eti Estetiği

Pembe estetik olarak da adlandırılan diş eti estetiği, dişlerle diş etlerinin uyumlu olmasını ifade eder. Güzel bir gülümseme, düzgün sıralanmış beyaz dişlerle uyumlu ve sağlıklı diş etlerinin birlikteliğiyle sağlanabilir. Genellikle gülünce fazla görünen diş etleri, gülümsemeyi çok etkiler. Aynı şekilde asimetrik ve uyumsuz diş etleri, dişlerin de olduğundan farklı görünmesine yol açabilir. Diş eti çekilmelerinde ise dişler olduğundan uzun görünür. Diş etlerinde oluşan şişlikler, renk değişimleri ve kanamalar da hem sağlık hem estetik açıdan olumsuzluğu işaret eder.

Estetik bir gülümsemede daima kusursuz sonuçlar almayı hedefleriz. Böyle bir gülümsemede diş etlerinin iyi görünmesi de olmazsa olmazlar arasındadır. Sağlıklı diş etleri pembe, dişlere sıkıca tutunmuş ve hafif pütürlü bir görünümdedir. Diş etlerinde şişlikler ve kanama varsa, diş estetiğinden önce diş etinin tedavi edilmesi gerekir.

Pembe Estetik

Pembe estetik yani diş eti estetiğinde, diş etlerinde oluşan düzensiz, asimetrik, rengi değişmiş ve şişmiş görünümün düzeltilmesi amaçlanır. Ödemli ve kalınlaşan diş etleri, bakteri plaklarının daha kolay oluşmasını sağlar. Bakteri plakları ise zaman içinde iki diş arasında çekilme ve koyu renkli alanlar oluşturur. Diş etlerindeki şişlikler dişleri de gölgeler ve dişlerin olduğundan daha koyu renkli görünmesine sebep olur.

Diş etlerinde oluşan diğer bir sorun ise, çekilmeye bağlı olarak, kök yüzeylerinin görünmeye başlaması ve dişlerin daha uzun görünmesidir. Pembe estetik uygulamalarında, farklı diş eti sorunlarına yönelik tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Gingivoplasti

“Gummy smile” olarak adlandırılan, kişinin güldüğü zaman diş etlerinin fazla görünmesi durumunda uygulanan yöntemdir. Fazla görünen ve düzensiz diş etleri lazerle yeniden seviyelendirilir. Lokal anesteziyle uygulanan acısız bir yöntemdir. Kısa bir tedaviyle gülümsemenin kalıcı değişimini sağlayan bu uygulama sonrasında gülüş tasarımını tamamlamak isteyen hastalar laminate veneer gibi diş estetiği uygulamalarını tercih etmektedir.

Gingivektomi

Bu tedavide diş etlerinde büyüme ve büyümeye bağlı derin ceplerin oluşması durumunda, fazla dişetleri çıkarılır ve diş eti konturları düzgünleştirilir.

Rejeneratif

Diş eti hastalıklarının yol açtığı doku kaybı ve bozulmalarına yönelik tedavi, dokuların tamiri ve yeniden oluşmasını desteklemeye yöneliktir. Doku uyarıcı proteinler yardımıyla diş etleri güçlendirilirken, diş eti greftiyle kök yüzeylerin kapatılması sağlanır. Kemiğin güçlendirilmesi gerekiyorsa kemik grefti uygulaması da gerekebilir.

Kron Boyu Uzatma

Dişlerde doku kaybının çok olması durumunda, diş etinin altında uzanan çürümeler olabilir. Diş etinin fazla kısmı çıkarılır ve kemik şekillendirilerek, kron boyu uzatılır.

Diş etlerine cerrahi işlem yapılmayan bazı durumlarda çözüm sağlanır.

Diş eti tedavileri lokal anestezi altında uygulanır. Tedavi sırasında ağrı, acı hissedilmez. İşlem sonrasında ağrı olursa doktorunuzun kontrolünde ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Diş eti estetiğinde iyileşme süresi ortalama 10-15 gün arasındadır. Yumuşak dokuya yönelik bir uygulama olduğu için bazı durumlarda 3 haftaya varabilen iyileşme süresi normal kabul edilir. Lazer diş eti tedavilerinde sıklıkla kullanılır, ancak uygulama kişiye ve soruna yönelik yapılmaktadır.

Dişeti Estetiği Tedavisi Sonrasında

Diş etine yönelik tedaviler, sadece estetik açıdan değil sağlık açısından da önemlidir. Çeşitli diş eti problemlerinin dişlerde çürüme ve diş kayıplarına varan sonuçları olduğunu unutmamak gerekir. Diş etlerinin kanaması ve plak oluşumu gibi kişiyi sürekli rahatsız eden sorunlar da ortadan kaldırılmış olur. Elbette tedavi sonucunda daha güzel bir gülümsemeye kavuşmak ve gözle görülür iyi sonuçlar almak tedavinin estetik açıdan da hastayı mutlu etmesini sağlar. Diş eti tedavisinin başlıca faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Diş etinden kaynaklanan diş uzunlukları eşitlenir.
  • Dişlere düzgün bir formla birlikte düzenli bir dizilim sağlanır.
  • Diş etleri renk ve doku bakımından uyumlu ve sağlıklı bir yapıya kavuşur.
  • İlerlemiş çürüklere ve diş kayıplarına sebep olabilecek sorunlar çözülür.
  • Diş eti dokuların sağlığına kavuşmasıyla kaşınma ve kanamalar önlenmiş olur.
  • Diş eti estetiğiyle gülüş tasarımının ilk aşaması da tamamlanır.

Diş eti sağlığı ve estetiği dişlerimiz kadar önemli. Bu yüzden günlük ağız bakımınızı sadece diş fırçalamak olarak düşünmeniz yanlış olur. Ağız sağlığı ve bakımı, komple ağız hijyeniyle doğru şekilde sağlanabilir. Dişlerinizi fırçalarken diş etlerinize fazla bastırmadan ve sert fırçalamalardan kaçınmanız, fırçalamadan sonra mutlaka diş ipi kullanmanız, diş eti sağlığını korumanıza yardımcı olur. 6 ayda bir yaptırmanızı önerdiğim profesyonel diş temizliği sayesinde plak oluşumunun önüne geçerken, oluşması muhtemel sorunlar muayene sırasında belirlenerek, ilerlemeden çözümlenmesi sağlanır.

Yazar