E-max Diş Kaplama

E-max kaplama tam seramik kaplama, tam porselen kaplama olarak adlandırılan empress porselen uygulamanın en bilinen markasıdır. Uzun ömürlü ve estetik açıdan son derece başarılı tamamen seramik malzemeden üretilmiş bir kaplama türüdür. Hasarlı, kırılmış, renk değişimi gibi pek çok diş probleminde tercih edilen iyi bir seçenektir. Klasik emax kaplamada diş küçültülerek emax seramik ile kaplama gerçekleşirken, farklı bir kaplamanın altyapı malzemesi olarak da kullanılabilir.

Tam Seramik Kaplama Hangi Dişlerde Uygulanır?

Uzun yıllar kullanılan metal destekli kaplamalar ve köprü protezlerin altyapısı metal malzeme olduğu için, dişlerde mat bir görünüm ve diş etlerine yansıyan grileşme ile yapay ve estetikten yoksun bir görüntüye yol açmaktadır. Tüm kaplama/köprü uygulamaları belli bir süre sonra yenilenmeyi gerektirir. Bazı hastalar ise metal destekli kaplamanın sonucundan memnun olmadığından dolayı daha erken bir sürede yenilemek isteyebilir. Emax kaplamalar bu hastalar için en başarılı ve estetik alternatiftir. Tam seramik protezlerde altyapı malzemesi beyaz renklidir, ışık geçirgenliği ise doğal dişe çok benzerdir. İster tek bir diş olsun, ister dişlerin tamamı olsun alınan sonuç estetik doğal dişe son derece benzer olacaktır.

e-max diş kaplama

Laminate veneer gibi uygulamaların yapılamayacağı madde kaybı yaşamış dişlerde kaplama tercih edilir. E-max kaplama ise dişlerde, özellikle ön dişlerde kaplama planlanan tüm hastalara uygulanabilir.

  • Renkleşmiş dişler

  • Çapraşık  dişler

  • Kanal Tedavili dişler

  • Kırık dişler, e-max kaplama uygulanabilecek dişlerdir.

Emax Kaplamanın Avantajları

En büyük avantajı doğal dişe benzer yapısıdır. Işık geçirgenliği, diş etleriyle ve kendi dişlerinizle uyumlu yapısı sayesinde rahatlıkla gülümsemenize olanak sağlar. Pürüzsüz yüzeyi ve rengini uzun yıllar koruyan emax kaplamalarda renkleşme ve lekenme problemi yaşanmaz.

Tedavinin en büyük avantajlarından biri de metal alerjisi sebebiyle kaplama yaptıramayan hastaların rahatlıkla tercih edebilmesidir.

Emax Kaplamanın Dezavantajları

Metal destekli kaplamalara göre daha maliyetlidir. Uzun köprülerin gerektirdiği direnci karşılayamadığı için kısa köprülerde tercih edilir.

Tam Porselen Kaplama Tedavi Süreci

İlk muayene ve panoromik röntgen çekilerek önceden yapılması gereken kanal tedavisi, diş eti tedavisi veya dolgu gerekiyorsa bu tedaviler tamamlanır. Eğer hiç bir problem yoksa lokal anesteziyle dişlerde gereken oranda aşındırma yapılır, ölçü alınır ve geçici diş uygulanır. Laboratuvar aşamasının tamamlanmasının ardından dişlerin provası yapılır. Varsa gereken düzeltmelerin ardından e-max kaplamalar kalıcı olarak yapıştırılır.

E-max Kaplama Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Süre bakımından hastaları çok mutlu eden bir tedavidir. 2-3 seanslık diş hekimi ziyaretlerinizle 1 hafta gibi kısa bir sürede yenilenen gülümsemenize kavuşabilirsiniz.

E-max Kaplama mı Zirkonyum Kaplama mı Tercih Etmeliyim?

E-max da zirkonyum da hem ışık geçirgenliği hem de beyaz altyapısıyla benzer özelliktedir. Ancak özellikle ön dişlerde daha az aşındırmayla daha estetik sonuç veren tam porselen kaplamaları (emax) tercih ederken, arka dişlerde çiğneme direncinin yüksek olmasından dolayı zirkonyum kaplama tercih etmek doğru olacaktır.

E-max Kaplamaların Bakımı

E-max kaplamaları uzun yıllar kullanabilmenizin en önemli şartı iyi bir ağız hijyenidir. Ekstra hiç bir bakım gerektirmeyen e-max kaplama dişlerinizi günde 2 kere fırçalamanız ve diş ipiyle hijyeni tamamlamanız yeterlidir. Senede 2 kere yaptıracağınız diş muayenesi ve diş temizliği ağız sağlığınızı koruduğu gibi kaplamalarınızın da kontrol edilmesini sağlar. Böylece uzun yıllar ilk günkü gibi gülümseyebilirsiniz.

Gülüş Tasarımı

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al

Yazar