Etkili gülümseme, beyaz dişlerle özdeşleşmiş gibidir. Pek çok kişi, diş beyazlatma sonrası kendini daha özgüvenli hissettiğini, iş toplantılarından arkadaş buluşmalarına kadar, pek çok alanda daha rahat olduğunu ifade etmiştir.  

Elbette hepimiz konuşurken karşımızdaki kişinin yüzüne odaklanırız. Dişlerin sağlıklı ve beyaz olması, lekeli dişlere göre çok daha etkili bir izlenim bırakır. Bu açıdan diş beyazlatma, hem kolay ve hızlı sonuçlanan, hem de gözle görülür bir fark yaratan etkisiyle önde gelen kozmetik diş hekimliği uygulamaları arasındadır. 

Diş beyazlatma uygulamalarında önemli olan diş sağlığına zarar vermeden, doğru yöntemi seçmektir. Örneğin dişlerin çapraşık olması veya diş eti hastalıkları, tedavi planlamasını etkileyebilir. Bazı diş problemlerinin çözümü daha önceliklidir ve beyazlatma daha sonra yapılabilir. Ayrıca dişlerinde köprü protez, kaplama, bonding gibi uygulamalar olan kişilerin de beyazlatma işlemlerinde, bu dişlerin renginde değişiklik olmayacağı için, farklı seçenekleri değerlendirmeleri gerekebilir. Bu yüzden beyazlatma işlemi öncesinde mutlaka bir diş hekimine danışmak gerekir. 

Diş beyazlatma, diş hekimlerinin uzmanlık alanıdır. Profesyonel beyazlatma hekim tarafından planlanan ve reçete edilen bir prosedürdür. Diş beyazlatma ile birlikte diş temizliği yaptırmanız da gerekebilir. Çünkü günlük diş fırçalamaya rağmen plak oluşabilir, sağlıklı dişler için 6 ayda bir diş temizliği yaptırmanızı öneririz. Yüzeysel lekeler de bu temizlikle ağızdan uzaklaştırılmış olur. 

Profesyonel diş beyazlatma, diş etlerinize ve diş minesine zarar vermeden yapılan bir uygulamadır. Evde ve klinikte beyazlatma seçeneklerinden size en uygun olanını seçtikten sonra, size özel bir tedaviniz planlanır.  

İhtiyacınız olan tüm dişlerin beyazlaması olabileceği gibi, tek dişinizin beyazlatılması da olabilir. Daha önce kanal tedavisi gören dişlerde bazen kararma gibi bir renk değişikliği oluşabilir. Buna çözüm için içten beyazlatma yapılarak diş ağartılır.  

Mağazalardan veya internet siparişleri ile satın alınan diş beyazlatma ürünleri yeterli dozda aktif bileşen içermezler ve dişin iç pigmentini de değiştirmezler. Sodyum bikarbonat (kabartma tozu), sodyum klorit (tuz) veya sitrik asit gibi maddeler içeren beyazlatıcılar yüzeysel lekeleri aşındırarak çıkarırken, diş minesine geri dönülmez hasarlar verir. Aynı şekilde beyazlatma setleri, bir kaç üründen oluşan kitler gibi ürenler de diş ölçünüze göre hazırlanmadığı için, diş jellerinin taşmasına, diş etlerinin etkilenmesine ve çoğu zaman malzemenin yutulmasına neden olur. Bu tür setler etkili olmayacağı gibi, zarar da verebilir. 

Daha beyaz dişlere, diş sağlığınıza zarar vermeden kavuşmanın tek yolu diş hekiminizle profesyonel yöntemlerle ilerlemektir. Dişleriniz ve gülüşünüz için en iyi tedavi seçeneğini belirlerken, kozmetik diş hekimliğinde uzmanlaşmış iyi bir diş kliniğini ziyaret etmeniz önemlidir. 

 

 

 

Diş Tedavileri

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al