Diş implantlarının uygulanabilmesi için gereken şartlar

Herhangi bir dişinizi kaybettiniz mi ? Eksik dişinizin yerini doldurmak için bir seçenek olarak implantlarla ilgileniyor musunuz ? Dental implantlar, gerçek dişlerimize en yakın olan seçenektir,  çünkü bu protezler dişin kaybolan kök yapısını yerine getirmek için kullanılırlar. Diğer tüm protezler dişin sadece görünen kısmını yerine getirirken, dişin kök yapısını da yerine getiren dental implantlar, dental kuronlar gibi onlarca yıl kullanılabilir.

Dental implantlar destek olarak kemik yapısına bağlandıkları için, uygulanabilmeleri için bazı şartlar vardır.  Bir kişinin diş implantları için uygun aday olup olmadığını belirlemedeki en önemli konu, çene kemiğinin sağlığı ve hastanın ağız sağlığı öyküsüdür. Ciddi kemik atrofisi veya ileri periodontal hastalık gibi durumlar bu tedavi seçeneğinin uygulanmasında engel teşkil edebilir. Bunun için periodontistiniz diş implantlarını yerleştirir ve diş eti hastalıkları için tedavi sunar.

Dental (Diş) implantı için kemik sağlığı neden bu kadar önemli ?

Kemik, dental implantların desteğinin temelidir. Dental implantlar gerçek diş kökleriyle aynı şekilde bir işleve sahip oldukları için, gerçek dişlerle aynı şekilde destek yapılarına sahip olmaları önemlidir. Dişler, çene kemiğinden destek alırlar. Dişleri veya dental implantları yerinde tutan şey kemiktir. Yeterli kemik yapısının olmadığı durumlarda dental implant uygulaması başarısız olabilir. “Osseointegrayon” denen bir işlem, dental implantların daha dayanıklı olmasını sağlar. Bu, kemiğin titanyuma (implant yapmak için kullanılan metal) geçmesiyle ortaya çıkan doğal, biyolojik bir işlemdir. Kemiğin çok ince ya da yoğun olduğu durumlarda, implantın kaynaşması için yeterli doku bulunmaz.

Peki ya diş eti sağlığıyla implantların ilgisi nedir ?

Aynı kemik gibi, diş etleri de dental implantlar için destekleyici bir yapıdır. Diş etleri, gerçek dişleri desteklediği gibi dental implantları da destekler. Dahası, kemikleri kaplayarak korur. Eğer diş etleri sağlıklı değilse, çekilme ve enfeksiyon gibi durumlar görülebilir.  Diş etlerinde ilerlemiş bir periodental hastalık olduğunda, doku bozulmasına neden olarak kemiklere zarar verebilir.

Dental implantlar ve diş eti sağlığıyla ilgili daha fazla bilgi ve diş hekimimizden randevu almak için kliniğimizi arayın !