Günümüzde onlarca hatta yüzlerce diş macunu çeşidi var, markete veya eczaneye gittiğiniz zaman, bu kadar çeşit arasından doğru seçimi yapmak bazen zor olabiliyor. Sıklıkla diş macunu seçimi konusunda sorular alıyoruz. Öncelikle piyasada en iyi ve en uygun diyebileceğimiz tek bir ürün elbette bulunmuyor. Öncelikli önemli olan düzenli, süre ve teknik bakımından doğru fırçalama. Diş macunu seçiminizde ise ihtiyacınıza uygun ve diş sorunlarına karşı etkili bir macun tercih etmeniz yeterli olacaktır.

Diş macunlarının temel işlevi diş temizliğidir. Buna ek olarak tartar koruması, hassas dişlere yönelik, diş eti sorunlarına yönelik, beyazlatıcı özellikli, sigara içenlere yönelik, florürlü, çocuklar için, doğal vb. pek çok ilave seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden bazılarını birlikte inceleyelim.

Beyazlatıcı Diş Macunları

Beyaz dişlerin özellikle arzulanıyor olması, diş macunu üreticilerini beyazlatmaya yönelik ürünler üretmeye ve kozmetik etkileriyle pazarlamaya yönlendirmiştir. Özellikle yaşla, fazla çay kahve tüketimi, sigara kullanımı gibi sebeplerle dişler beyazlığını kaybeder. Bu yüzden en sık tercih edilen diş macunları beyazlık etkisi içerenlerdir. Bazı diş macunları beyazlatma özelliğini içeriğindeki aşındırıcı maddelere borçludur, bu da uzun süre kullanımda diş yüzeyinde aşınmalara neden olur. Aldığınız macunun etken maddelerini değerlendirmeniz önemlidir.

Doğal Diş Macunları

Alerjik yapılı kişilerin, veganların ve kimyasal malzemeler yerine doğal içerikleri tercih eden kişiler genelde doğal diş macunlarına yönelmektedir. Organik malzemelerden üretilen doğal macunlar, diş minesini koruyucu florürü içermez. Hindistan cevizi yağı, zencefil, nane, limon suyu gibi doğal malzemelerle üretilir ve fırçalamaya destek olur. Ancak florür içeren macunların sağladığı diş minesini koruma ve güçlendirme görevini yerine getiremez.

Hassas Dişler İçin Diş Macunları

Diş eti çekilmelerine bağlı veya diş minesindeki aşınmalar sebebiyle oluşan hassasiyete yönelik üretilmiş macunlar bulunmaktadır. Bu durum yaşa bağlı da olabilir, diş eti hastalıkları sonucunda da oluşabilir. Dişlerde oluşan bu duyarlılığı azaltmak için özel diş macunları bulunmaktadır. Diş hassasiyeti için bu tür macunlar kullanırken, diş muayenelerinizi de ihmal etmemeniz önemlidir.

Çocuklar İçin Diş Macunları

Özellikle 2-6 yaş arası çocuklarda ve ilk fırçalamaya başlanan süreçte çocuklar diş macununu yutabilir. Süt dişlerini fırçalıyor oldukları için de yetişkin diş macunlarındaki etken maddeler onlar için ağırdır. Çocuk diş macunları hem florür hem tartar koruması bakımından daha hafif ve paraben gibi maddeleri içermeyen yapıda olması gerekir. Piyasada çocuklar için pek çok diş macunu seçeneğini değerlendirerek uygun bir seçim yapabilirsiniz.

Sigara İçenler İçin Diş Macunları

Sigara alışkanlığı olan kişilerin dişleri, içeriğindeki katran sebebiyle lekeli ve sararmış bir görünümdedir. Buna yönelik diş macunları daha güçlü etkilidir ve özellikle sert fırçalamada diş minesini aşındırıcı etki yapabilir.

Diş macunu seçerken zorlanıyorsanız, diş hekiminize danışabilirsiniz. Özelliklerinizi ve beklentilerinizi göz önüne alarak, klinik olaylı ürünler arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Diş Tedavileri

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al