Eksik dişler, özellikle de 1-2 dişin eksikliği çok önemsenmeyen ve tedavisi ertelenen bir durum olsa da pek çok olumsuz duruma yol açar, zaman içinde ağız ve diş sağlığına ciddi zararlar verir.

Öncelikle diş eksikliği çiğneme fonksiyonunun tam yerine getirilmesini önler. Çiğnemenin iki tarafta da yapılması gerekirken, eksik dişin olduğu tarafta çiğneme yapılamayacağı için, yapılan tek taraflı çiğneme özellikle çene eklemine zarar verir. Ayrıca iyi çiğnenemeyen yiyecekler hazımsızlık, gastrit gibi mide rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Çiğnemenin yanı sıra konuşma da etkilenir, özellikle ön dişlerdeki eksiklik telaffuzda değişimlere yol açar.

Kişinin görüntüsü de değişir ve gülüşü saklama eğilimini beraberinde getirir. Estetik kaygıların neden olduğu özgüven eksikliği de önemli bir sorundur. Ayrıca konuşurken ve gülerken görünen diş eksikleri, kişinin olduğundan yaşlı görünmesine sebep olduğu gibi, zaman içinde yanaklarda çökmeler oluşmasıyla görüntüde kalıcı bir yaşlılığa sebep olabilir.

Ağızda bir diş eksildiğinde diğer dişlerin yeri değişmeye başlar, yani açılan boşluğa doğru kaymalar oluşur. Simetrik görüntü bozulduğu gibi, boşluklar da oluşur. Bu düzensizlik çene eklemine zarar verir. Aynı zamanda oluşan boşluklar yiyecek kalıntılarını tutarak, çürük ve diş eti iltihabı riskini arttırır.

Eksiğin karşısındaki dişin uzaması ise diğer bir zarardır. Bu uzama hassasiyeti artar, diş eti iltihabı riski çoğalır. Bu da yeni diş kayıpları riskini ortaya çıkarır.

Tedavisi

Kaza, hastalık ya da başka bir sebeple kaybedilen dişin yol açtığı boşluğu doldurmanın en güvenilir ve kalıcı tedavisi implant’tır. İmplant doğal kemiğe kaynayacak kök ve dişten oluşan, doğal dişe en yakın alternatiftir. Herhangi bir sebeple implant yaptırmak istemeyen hastalar, köprü protezi yaptırabilir. Çok sayıda dişin eksik olduğu durumlarda ise total protezler, konuşma ve çiğneme işlevini geri kazandıran ve estetik sorunları ortadan kaldıran bir çözümdür.

Tedaviye ne kadar geç başlanırsa, sağlıklı sonuçlar almak da bir o kadar zorlaşır. Özellikle diğer dişlerin açılan boşluklara kayması, ek tedaviler gerektirebilir. Sağlıklı dişlerin zarar görmemesi için, hatta yeni kayıpların önüne geçmek için bir an evvel tedaviye başlanmalıdır.