Günlük ağız ve diş bakımı rutini diş fırçalama ve diş ipi kullanımından oluşuyor. Son 15-20 senede bu rutine ağız çalkalama suları da eklendi veya rutinin bir parçası olmasa da ara sıra kullanılan bir hijyen ürünü olmaya başladı. Özellikle yoğun sosyal hayatı olanların ve gençlerin nefesi ferahlatmak için tercih ettiği gargaraların ağız sağlığına başka ne gibi faydaları var?

Ağız temizleme suları, yani gargaralar diş fırçasının ulaşamadığı tüm alanlarda temizlik sağlayarak, çürük ve diş eti hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Dişlerde bakterilerin birikmesiyle oluşan plak, diş eti hastalıkları, iltihabı ve diş kaybına var bir sürecin tetikleyicisidir. Gargara diş taşı oluşumunu yavaşlatan etkisiyle, plak kontrolünü destekleyicidir.

Florürlü Gargaralar

Florürlü diş macunları gibi florürlü gargaralarda diş sağlığı korumak için kullanılmaktadır. Doktorunuz özellikle florürlü gargara kullanmanızı önermiş olabilir veya siz kullanma isteğinizi doktorunuza danışabilirsiniz. Florürlü ağız çalkalama suları dişin aşınmasını önleme ve diş minesini güçlendirmeye yönelik bir formüle sahiptir.

Kimler Gargara Kullanmalı

Günlük ağız bakımına özen gösteren ve diş sağlığını korumak isteyen herkes gargara kullanabilir. Özellikle aşağıdaki durumlarda, ağız çalkalama suları daha da önemli olmaktadır.

Tükürük dişlerin doğal bir temizleyicisidir. Ağız kuruluğu problemi yaşayan kişilerin diş çürümesi riski daha yüksektir Bu sorun susuzluğa bağlı olabileceği gibi, kullanılan ilaçlara, kronik hastalıklara, yaşlılık ve diğer bazı faktörlere bağlı olabilir. Bu kişiler ağız bakım rutinlerine gargara ekleyerek koruyuculuğu arttırabilir.

Ortodontik tedavi görenlerde, diş telleri arasında yiyecek artıklarının kalması ve çürük oluşumuna fırsat oluşturması kaçınılmaz gibidir. Ayrıca plaklar teller çıkarıldığında görülecek olan beyaz lekeler de oluşturur. Elbette arayüz fırçaları gibi doktorun önereceği temizlik araçları mevcuttur. Çoğu ortodonti tedavisinde gargara kullanmanızı da doktorunuz önerebilir. Özellikle florürlü gargara kullanmanızı reçete edebilir.

Diş eti çekilmesi sorunu yaşayan kişilerin, diş fırçalama alışkanlıklarını değiştirmesi (daha yumuşak ve yumuşak kıllı fırça ile fırçalama) ve florürlü gargara kullanması koruculuğu arttıracak ve ilerlemenin yavaşlamasını sağlayacaktır.

Gargara Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz farklı bir öneride bulunmadıysa ve günde sadece 1 kere kullanıyorsanız en faydalı olan yatmadan önce kullanmanızdır.

Gargara Diş Fırçalamadan Sonra mı Önce mi Kullanılır?

Gargara ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri ağız temizleme sularının diş fırçaladıktan önce mi sonra mı kullanılacağıdır. Aslında önce de sonra da kullanabilirsiniz. Bazı araştırmalar gargaranın diş macunu içindeki florürü gidereceğini, o sebeple bir süre sonra kullanılması gerektiğini söylemektedir. Kullandığınız gargara florür içeriyorsa yine fırçalamalardan ayrı bir zamanda kullanmanız her uygulamada fayda sağlar. Belli özellikle taşıyan gargaraların kullanımı için etiketlerini okuyabilirsiniz. Özel reçeteli gargaralarda kullanım talimatları gargaraya uygun olacaktır. Gargarayı ağız hijyeni rutininize yeni ekliyorsanız diş fırçalama ve diş ipi kullanımı sonrası kullanmaya başlayabilirsiniz. Süre olarak 30 saniye ile 1 dakika arası kullanmanız yeterlidir. Gargara kullanım ölçüsü, kullandığınız ürüne göre, genelde kapak ölçüsüyle belirtilmiştir.

Diş Tedavileri

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al