Özellikle mevsim geçişlerinde saman nezlesi ve mevsimsel alerjiler sıklıkla kendini gösterir. Burun ve ağız çevresini kapsayan bu rahatsızlıklardan milyonlarca kişi muzdariptir ve doğrudan olmasa da ağız sağlığını da ilgilendiren etkileri vardır.

Mevsimsel alerji ve saman nezlesi, sinüslerdeki boşlukları dolduran mukusun diş köklerine baskı yapmasına ve diş ağrısı çekmenize sebep olabilir. Alerjinin bir çeşit yan etkisi olan bu ağrı, alerjiyle beraber geçecektir.

Yaşanabilecek diğer problem, tükürük miktarında oluşan azalmadır. Burnun tıkanması nefes almayı zorlaştırdığı için ağızdan nefes alma sıklaşır. Gece boyu ağızdan nefes alma, ağızda kuruluğa neden olur. Tükürük bakterilerle savaşan ve çürük oluşumunu engelleyen bir salgıdır. Eksilmesi ise bakteri artışına, dolayısıyla çürük ve diş eti hastalığına sebep olmaktadır. Bu süreçte ağız bakımını ihmal etmemeye özellikle özen göstermek faydalı olacaktır.

Tükürük miktarının azalması yani ağzı kuruluğu, ağız kokusuna da yol açan önemli bir etkendir.

Ağız kurumasının önüne geçmek için, gün boyu su yudumlamak ve şekersiz sakız çiğnemek faydalıdır.

Bu süreç ağız sağlığınıza ciddi zararlar vermeyebilir ancak uzun süren mevsimsel alerji ve saman nezlesinin etkilerine karşın ekstra önlem almak için diş hekiminize danışabilirsiniz. İyileştikten sonra klinikte diş temizliği yaptırarak, oluşan plak tabakasının ağzınızdan uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Diş Tedavileri

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al