Tek dişi içten beyazlatma, diğer dişlere göre kararmış, koyulaşmış bir görüntüsü olan dişe yönelik yapılan bir beyazlatma uygulamasıdır. Bazı durumlarda tek bir dişte renk değişimi olabilir ve bu görünüm özellikle gülerken kişiyi rahatsız edebilir. Bunun neden kaynaklandığını öğrenmek ve doğru tedavinin uygulanması için bir diş doktoruna başvurmanız gerekir.

Tek dişin kararmasının sebeplerinden biri, dişte travma oluşmasıdır. Dişin içinde oluşan kanama ile dişin rengi değişir. Travmaya bağlı olarak diş sinirlerinden biri ölmüş de olabilir. Durum görüntüleme ile tespit edildikten sonra gerekiyorsa ölmüş sinir çıkarılır, beyazlatma işlemi sonrasından dolgu ile kapatılır

Kullanılan ilaç ve yiyecekler de dişte renk değişimine sebep olabilir. Leke bırakan ilaçlar, fırçanın zor eriştiği arka dişlerin rengini değiştirebilir. Bu tür renkleşmelerde sadece o dişe veya hasta istiyorsa tüm dişlerle birlikte beyazlatma yapılması mümkündür.

Dişin kararmasının en önemli ve yaygın sebebi ise kanal tedavisidir. Genelde dişin grileşmesi ile belli olur. Kanal tedavisinden kısa bir süre sonra veya daha uzun zaman sonra ortaya çıkabilir. Canlı olmayan dişin rengi içten değiştiği için dişin içine beyazlatma uygulanması gerekir. Beyazlatma ajanları dişte birkaç gün kalabilir, geçici dolguyla kapatılır ve ikinci randevuda kontrol edilerek kalıcı dolgu yapılır.

Tek diş kararması olan bazı dişlerde, beyazlatma ile beklenen sonuç alınmaz ise laminate veneer veya kuron protez seçenekleri değerlendirilebilir.

Tek diş beyazlatma işlemi, hasarlı dişlerde, kanal tedavisi gereken dişlerde ve çürüme olan dişlerde yapılamaz. Öncelikle ihtiyaç duyulan tedavi yapılır, beyazlatma daha sonra uygulanabilir.

Dişinizde kararma  veya renk değişimi problemi yaşıyorsanız, diş hekiminize danışabilirsiniz.

Diş Tedavileri

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al