Yaşlandıkça diş etlerimde ne gibi değişiklikler olacak?

Yaş almak, vücudumuzun tüm bölgelerini, hatta diş ve diş etlerini etkiler. Yaşla birlikte gelişen problemleri en aza indirgemek için diş hekiminizle birlikte çalışabilirsiniz. Ağız hijyenine dikkat etmek ve düzenli diş hekimi ziyaretleri, yaşlandıkça diş ve diş etlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacaktır.

Ağız sağlığındaki yaşlanmaya bağlı değişimler

Diş minesi insan vücudundaki en sert madde olmasına rağmen, zamanla aşınma ve yıpranma sorunu yaşar. Çiğneme ve ısırma dişler üzerinde baskı yapar ve çatlaklara, kırıklara ve başka hasarlara neden olabilir. Bunun yanı sıra, düzenli olarak tükettiğimiz bazı yiyecekler de diş minesinde aşınmalara neden olabilir. Bu özellikle asitli içecekler, şekerler, turunçgiller ve meyve suları için geçerlidir. Erozyon ve minedeki hasar, dişlerinizi çürümeye karşı daha savunmasız hale getirir. Aşınma sonrasında dentin açığa çıktığı için hassasiyete de yol açabilir.

Yaşadığınız diğer sağlık sorunları ağız sağlığınızı da kötü yönde etkileyebilir. Bazı ilaçlar veya tıbbi tedaviler ağız kuruluğuna neden olabilir, bu da sizi çürüklere ve diş eti hastalığına karşı daha da savunmasız hale getirir.

Yaş ilerlerken ağız sağlığını koruma

Diş kaybı yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu değildir. Dişlerinize iyi bakar ve düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret ederseniz, doğal dişlerinizi hayatınızın geri kalanında koruyabilirsiniz. Diş sağlığınızı korumak için uymanız gereken bazı adımlar şunlardır :

  • Düzenli diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak,
  • Diş hekimini düzenli olarak ziyaret etmek,
  • Sağlıklı beslenmek,
  • Diş minesine zarar verebilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmak.

Eklem iltihabı ya da diğer sorunlar diş fırçasını ya da diş ipini hareket ettirmenizi zorlaştırıyorsa, dişlerinizin bakımını kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz özel aletler hakkında diş hekiminizden bilgi alın. Bir ilaç kullanmaya başladıktan sonra ağız kuruluğu belirtileri fark ederseniz, bununla ilgili olarak doktorunuzla ve diş hekiminizle görüşmelisiniz. İyi ağız bakım alışkanlıklarını koruyarak ve beden sağlığınıza da genel olarak dikkat ederek, yaşlanmanın diş sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini engelleyebilirsiniz.

Deneyimli ve ilgili ekibimizden randevu almak için bugün kliniğimizi arayın!