Diş kaplamalarında metal, seramik, zirkounyum gibi çeşitli malzeme seçenekleri bulunur. Zirkonyum diş kaplamaları, zirkonyum dioksitten yapılan bir seramik türüdür. Metal içermeyen, beyaz, kırılmaya karşı dirençli bir kaplama türüdür. 

Diş estetiği uygulamaları arasında yer alan ve sıklıkla tercih edilen zirkonyum kaplamalar, özellikle bazı avantajlarıyla öne çıkmaktadır. 

Bu avantajların en önemlisi zirkonyum dişlerin sağlamlığı ve dayanıklılığıdır. Özellikle güçlü çiğneme hareketiyle çalışan arka dişlerin sağlam olması önemlidir. Bu yüzden zirkonyum kaplamalar arka dişlerda başarılı bir seçenektir.  

Zirkonyum dişler uzun ömürlüdür. Günümüzde kullanımı azalan metal destekli kaplamaların yerini zirkonyuma bırakması da benzer kullanım ömürlerine sahip olmasındandır. Metal destekli kaplamaların dezavantajlarına karşılık kullanışlı bir alternatiftir.  

Diğer bir avantajı ise biyolojik açıdan uyumlu olmasıdır. İmmünolojik tepki, iltihaplanma, alerjik reaksiyon gibi risklerin bulunmaması zirkonyumu diş hekimliğinde önemli bir malzeme haline getirmiştir.  

Zirkonyum diş kaplamaları dişlerin hazırlanması ve ölçü alınması da dahil ortalama 1 hafta gibi kısa bir sürede tamamlanabilir. 

Eski metal destekli kaplamaları değiştirmek isteyenler veya diş estetiği yaptırırken çiğneme işlevi gören özellikle arka dişlerde dayanıklılığa önem verenler için başarılı bir opsiyon olan zirkonyum kaplamalar, özellikle yukarıda sıraladığımız avantajları sunmaktadır. Detaylı bilgi almak için diş hekiminizi ziyaret edebilirsiniz.  

Diş Tedavileri

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al