Ayrık dişler ya da aralık dişler dediğimiz diastema, özellikle ön dişlerde görülen, dişlerin birbirine boşluk oluşturacak şekilde mesafeli olması durumudur. Doğuştan çene kemiği geniş, dişleri küçük olan kişilerde diş aralığına sıkça rastlanırken, bazı kişilerde çekilen dişin veya yapısal diş eksikliğinin açtığı boşluğa kayan diğer dişler de aralık oluşmasına neden olabilir.

Diş Ayrıklığı Tedavisi

Ayrık dişler, çoğu kişinin gülümserken rahat olmasını engeller. Diş hekimliğinin çeşitli alanları bu soruna son derece etkili çözümler sunmaktadır. Diş ayrıklığı, seyrek dişler de dediğimiz, geniş bir alana yayılıyorsa ortodontik tedavi ile çözüme kavuşmak mümkündür. Ancak özellikle ön dişleri kapsayan sorunlarda, hızlı ve etkili sonuçları estetik diş hekimliği sunuyor.

Kompozit dolgular (bonding) ve laminate veneer (yaprak porselen) tedavileri, diş arası boşlukları kapatmanın asıl amacı olan estetik beklentileri tamamen karşılayan uygulamaların başında geliyor.

Diş Aralıklarının Ortodontik Tedavi ile Kapatılması

Ortodonti, aralık dişlere kalıcı bir çözüm sunar. Tedavi ortalama olarak 12-18 ay arası sürerken, dişlerin arasında yeniden boşluk oluşmaması için sabitleyici kullanmak gerekebilir.

Kompozit Dolgu (Bonding) Yöntemiyle Diş Arası Boşlukları Doldurma

Hızlı ve ekonomik çözüm sunan bu yöntemde kullanılan kompozit dolgu, diş hekimliğinin önemli bir malzemesidir. Kolay uygulanan kompozit dolgu ile tek seansta dişlerin aralıkları kapatılabilir. Tüm yöntemler içinde en çabuk çözüm sunan bu yöntemin en önemli dezavantajı, lekelenebilir bir malzeme olmasından dolayı özellikle çay, kahve, sigara gibi etkenlerle oluşan lekelerin cilalamaya ihtiyaç duymasıdır. Düzenli diş hekimi kontrolleri ile gereken bakımları yaptırıp, uzun süre kullanılabilen bir yöntemdir.

Aralık Dişlere Laminate Veneer (Yaprak Porselen) ile Çözüm

Dişlerin ön yüzeyine yapıştırılan yaprak porselenler ile diş aralıkları kısa zamanda, estetik olarak son derece başarılı bir şekilde kapatılabilir. Uygulanan dişlerin, renk ve şekil bozukluklarını da gideren yöntem gülüş tasarımının en başarılı uygulamasıdır.

Porselen lamina uygulaması, 1 hafta 10 gün süreyle ortalama 3 seans sürer. Uygulayan hekimin estetik diş hekimliği konusunda uzman olması önemlidir. Bazı durumlarda diş eti estetiğinin de beraberinde uygulanması gerekebilir. Kalıcı uygulama öncesi dijital gülüş tasarımı ve mock-up çalışma ile sonuca yönelik ön çalışma hastanın rahat ve güvenli hissetmesine olanak tanır. Bonding uygulamasına göre tek dezavantajı daha maliyetli olmasıdır. Ancak uzun süre kullanılabilen, lekelenmeyen ve diş minesine benzer yapısıyla pek çok avantajı da beraberinde getirir.

Ayrık diş tedavisinde, hastanın beklentilerini karşılarken, yeniden diş aralıklarının oluşmamasına yönelik önlemler de almak gerekir.  Aralık dişlerle ilgili detaylı bilgi ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.