Bonding uygulaması, koruyucu diş hekimliğinin, dişteki şekil, boyut ve renk sorunlarını kompozit malzeme ile düzeltmesine yönelik uygulamasıdır. Bonding tedavisinde, diğer diş estetiği uygulamalarının aksine dişte aşındırma yapılması gerekmez. Laboratuvar aşamasının olmaması, tek seansta uygulama avantajı sağlar. Ayrıca sıcak soğuk hassasiyeti oluşmaması ve tedavi sonrası bekleme süresi olmaması da bonding tedavisini öne çıkarır.  En önemli avantajlarından biri ise diğer estetik diş hekimliği uygulamalarıyla kıyaslandığında çok daha ekonomik bir çözüm olmasıdır.

Bonding Hangi Diş Sorunlarına Uygulanır?

  • Diş aralıklarının kapatılması
  • Kırık dişler
  • Dişteki renk değişiklikleri ve lekelenmeler
  • Şekil bozuklukları
  • Kırık dişler
  • Aşınmış dişler
  • Diş boyutlarındaki asimetrik yapı gibi sorunlara, bonding uygulamasıyla son derece kısa sürede çözüm sağlanabilir.

Bonding tedavisi her yaştan hastaya rahatlıkla uygulanabilir. Öncesinde çürük tedavisi yapılamayacaksa, anesteziye gerek olmayan ağrısız, acısız bir tedavidir. Zaman içinde aşınma ve kırılma yaşanırsa, düzeltilmesi de çok kolaydır. Dişte kayıp yaşanmadan, tamamen kusurlu görüntüyü ortadan kaldıran yöntem, dişi korurken estetik bir sonuç almamızı sağlar.

Tedavi, diş rengine uygun kompozit malzemenin dişe uygulanması, şekillendirilmesi ve cilalanması aşamalarından oluşur. Toplam tedavi süresi ortalama 30-60 dakika arasında değişir. Diş bakımına özen gösteren ve düzenli hekim kontrollerini ihmal etmeyen hastalar 10 seneye varan süreyle rahatlıkla kullanabilir. Bonding uygulaması yaptıran hastaların, diş sıkma gıcırdatma gibi sorunları varsa, bunu diş hekimleriyle paylaşıp çözüm sağlamaları önemlidir. Ayrıca sert kabuklu yiyecekleri dişle kırma, tırnak yeme gibi kendi dişimize de zarar veren alışkanlıklardan kaçınmak, uygulamanın kalıcılığı ve uzun ömürlü olmasına büyük ölçüde katkı sağlar.