Dişlerinizi düzenli fırçalamanıza ve diş ipi kullanmanıza rağmen dişetlerinizde iltihap mı var ?

Diş etlerinizin normalden daha kırmızı göründüğünü mü fark ettiniz ? Belki de diş etleriniz çekiliyor gibi görünüyordur. Bir insan her gün dişlerini fırçalasa ve diş ipi kullansa bile diş etleri iltihaplanabilir. Tabii ki ağız bakımına yeterince dikkat etmemek diş eti hastalığı riskini arttırır. Fakat diş eti problemlerinin gelişmesine katkıda bulunan başka faktörler de vardır. Periodontal (diş eti) hastalıklar, ağız kuruluğuna neden olan ilaçlar kullanıldığında, diş eti hastalığına yakalanmada genetik yatkınlıklara sahip olunan durumlarda veya hormonal dalgalanmalar sırasında da gelişebilir.

Peki dişlerinizi doğru şekilde fırçalayıp diş ipi kullandığınızdan emin misiniz ?

Fırçalama ve diş ipi kullanımı ağız hastalıklarının önlenmesinin temelidir. Her gün fırça veya diş ipi kullansak bile dişlerde çürük ve diş eti hastalığı gibi ağız sağlığı problemleri yaşayabiliriz. Dişleri fırçalarken ve diş ipi kullanırken dikkatli olmak çok önemlidir. Birçoğumuz bu işlemleri kolayca günlük rutinimize katsak da doğru uygulayıp uygulamadığımıza dikkat etmiyoruz. Dikkatlice her bir dişi kısa, yumuşak bir şekilde fırçalamamız gerekir. Dişleri agresif bir şekilde fırçalamak çok yanlıştır. Diş fırçasına çok fazla ağırlık ve basınç uygulamak, diş etlerinin tahriş olmasına ve iltihaplanmalarına neden olabilir. Diş ipi kullanırken, diş ipini her dişin etrafına geçirdiğinizden emin olun – ağzın en arkasındakileri bile atlamamalıyız.

Diş eti hastalığı tedavisinde ne gibi seçenekler vardır ?

Eğer diş etlerinizde iltihap varsa, diş eti sağlığına odaklı ileri eğitim ve uzmanlığa sahip bir uzman olan bir periodontisti ziyaret etmelisiniz. Periodonti alanında uzmanlaşmış bu diş hekimleri, diş eti sağlığının inceliklerini tespit edebilecek bilgi birikimine sahip olmak için yoğun eğitim almıştır ve bununla birlikte alanındaki en son teknolojiye ve araçlara erişebilir. Periodontal hastalık için yaygın tedavi seçenekleri arasında profilaksi, doku grefti, antibiyotik ve ağız gargarası kullanımı bulunur.

Muayene ve tedavi için kliniğimizden randevu alabilirsiniz. Misyonumuz, etkili tedavileri sunmak ve böylece hastaların daha sağlıklı diş etlerine sahip olabilmelerini sağlamaktır.