Diş eti kanaması, çok sık rastlanan ve belki de bu yüzden normal kabul edilen bir durumdur. Ancak diş etlerinin sık sık kanaması normal değildir. Diş etlerinin sağlıksız olduğuna işaret eden kanama, diş eti iltihabının habercisi olabilir. 

Diş eti iltihabı, dişleri çevreleyen plağın etkisiyle oluşur, bu plağın içindeki bakteriler tahriş yaparken, diş etlerinin şişmesine ve kanamasına neden olur. İltihaplı diş etleri ağız kokusu da oluşturur. 

Başlangıçta diş eti sorunlarının profesyonel diş temizliğiyle çözülmesi mümkündür. Fırçalamayla uzaklaştırılamayacak tartar tabakası sadece diş temizliğiyle uzaklaştırılabilir. Belirli aralıklarla, özellikle 6 ayda bir yaptırılan diş temizliği sonucunda diş eti iltihabı oluşturacak ortamın önüne geçilebilir. 

Ancak diş eti iltihabı ilerleyerek, diş eti hastalığına yol açtıysa, oluşan hasar da daha uzun vadelidir. Zamanla kemik ve diş etinin bozulmasıyla, dişlerde sallanma ve hatta diş kaybı gibi sonuçlarla karşılaşılabilinir. Bunun tek sebebi tedavi edilmemiş diş etleridir. 

Diş eti kanaması ve ileride oluşacak diş eti iltihabının önüne geçmek istiyorsanız, tek ihtiyacınız iyi bir diş hijyenidir. Her gün, günde 2 kere dişlerinizi fırçalayıp, diş ipi kullanmanız ve diş hekiminize düzenli aralıklarla diş temizliği yaptırmanız hem kanamanın, hem ağız kokusunun hem de uzun dönemde dişlerinize kalıcı zarar verecek olumsuzlukların önüne geçecektir. Son olarak eğer çok sert, diş etlerinizi özellikle tahrip eden bir fırçalama alışkanlığınız yoksa, diş eti kanaması normal değildir. Ayrıca, elbette sert fırçalama alışkanlığı da dişlerde ve diş etlerinde tahribata yol açmaktadır.  

Diş Tedavileri

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al