Diş hekimine gitmekten korkuyor musunuz? Yalnız değilsiniz, diş hekimi korkusu çoğu hastayı kaygılandıran, yaygın bir korku, hatta bazıları için tedaviden kaçmalarına yol açan bir fobi. Yapılan araştırmalar insanların yüzde 20’sinin dentofobisi olduğunu ortaya koyuyor.

Ancak diş hekimine gitmeyi ertelemek ve bundan kaçınmak hem ağız ve diş sağlığında büyüyen problemlere hem de genel sağlık üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Diş sağlığının ve diş eti hastalıklarının, diğer hastalıklarla bağlantılıları önceki yazılarımda paylaşmıştım. Elbette bunu bilmek bile, kaygınızı azaltmaya yardımcı olmayabilir, fakat aşağıda değineceğim noktalar daha rahat bir şekilde diş hekimi koltuğuna yardımcı olabilir.

Bazı insanlar için, uzun zaman diş hekimine gitmemiş olmak kaygıyı tetikler. Bundan utandığı için muayene olmayı erteleyen hastalar var. Uzun yıllar endişelendiğiniz için, yoğunluktan, güvensizlikten ve daha pek çok sebep yüzünden diş doktoruna gitmemiş olabilirsiniz, bu çok normal. Doktorunuz ve ekibi için bu tuhaf bir durum değildir, yıllar sonra ilk randevunuz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz.

Diş hekimine gidip o koltuğa oturmaktan korktuğunuz halde randevu alıp doktorunuzun karşısına gelebildiyseniz, bu bir başarıdır. Korkunuzu ve özellikle nelerden korktuğunuzu açıkça söyleyebilirsiniz. Genellikle kaygının sebebi ağrı ve acıdır. Ancak ağrıya yönelik pek çok anestezik yöntem kullanılmakta, tedaviniz en rahat deneyimi sağlayacağınız şekilde planlanmaktadır. Doktorunuza önceden söyleyeceğiniz bir el işaretiyle onun ara ara durmasını isteyebilirsiniz. Tedavinin tahmin ettiğinizden kısa süreceğini ve ağrısız olacağını düşünerek oturmanız da rahat etmenize yardımcı olacaktır.

Normalde kaygınızı neler azaltıyor bunları düşünebilirsiniz. Mesela sizi rahatlatan hafif bir müziğin açılmasını isteyebilirsiniz veya telefonunuzdan açabilirsiniz.

Uzun zamandır erteledikten sonra gittiğiniz ilk diş randevusu, sadece kontrol randevusu, genel bir muayene olarak geçebilir. Aynı gün tedaviniz başlamak zorunda değildir. Kaygınızı adım adım yenmek adına, ilk randevuda sadece muayene olduğunuz koltuğa böylece alışmış da olursunuz.

Doktora gideceğiniz saati de kendinizi en rahat hissedeceğiniz şekilde planlamanız, yardımcı olacaktır. Belki sabah saatlerinde gitmeyi tercih edip, günün geri kalanını değerlendirmek isteyebilirsiniz. Aynı şekilde tüm işlerinizi bitirdikten sonra diş hekimi randevunuza gidip, sonra eve dönmek sizi rahat hissettirebilir. Zamanlama tamamen size bağlı.

Diş hekimine gitme alışkanlığını çocuklukta kazanan kişiler, ileri yaşlarda genellikle çok daha rahat olmaktadır. O yüzden çocukları düzenli muayeneye götürmek, diş tedavilerine erken yaşlarda başlamak yararlıdır. İleri yaşlar içinse en zorunun ilk muayene olduğunu unutmayın. Kaygılarınızı paylaştığınız, kendinizi iyi hissettiğiniz bir klinikte tedavi olma imkanınızı değerlendirin. Belli bir süreyi kapsayan tedaviniz süresince en iyi deneyimle ayrılmanız, ileride yeni tedavilere daha kolay gitmenizi sağlayacaktır. O yüzden doktorunuzla iletişiminizin size kendinizi iyi hissettirmesi önemlidir.  Kuşkusuz, korkunuzu yendikten sonra 6 aylık periyodlarla düzenli diş kontrollerine gidebilecek kadar rahat olacaksınız.

Diş Tedavileri

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al