Günümüzde modern teknoloji ve malzemeyle üretilen, kalıcı ve sağlam bir çözüm sunan implantların tarihi oldukça eski çağlara dayanmaktadır. Eski çağlarda ilk diş çekimiyle birlikte, kaybedilen dişin yerine yenisini koyma çalışmaları implantın doğuşudur.

Tarihte, çok çeşitli malzemelerden yapılmış implantlar olsa da bunların içinde özellikle bambu, bakır ve demirden yapılan implantlar öne çıkmaktadır.
Bambu implantlar; tarihi en eskiye dayanan, 4000 sene önce Çin’de kullanılmaya başlanan implant türüdür. Bambunun çivi biçiminde oyularak eksik dişin yerine konulmasıdır.

İlk implantlardan biri olan bakır implantlar; bundan 3000 sene önce bir Mısır kralına uygulanmıştır. Kralın üst çenesine bakır bir çivi çakılmıştır. Ancak çivi kral ölmeden önce mi sonra mı çakıldı kesin olarak bilinmemektedir.

2014 yılının başlarında bir kadının vücudunda bulunan demir implantın ise 2300 yıllık bir geçmişi olduğu tahmin ediliyor. 2009’da keşfedilen ve iyi korunmuş bir kadın bedeninde bulunan implant, görünür bir şekilde üst kesici dişlerden birinin yerinde tespit edilmiştir.

Artık demir, bakır ve bambu implantlar elbette kullanılmıyor. Tedavilerde eksik dişlerin yerine konulan, kalıcı ve gerçek dişe en yakın yöntem olan implantlar en modern ve son teknoloji ürünü malzemelerden oluşuyor.