Estetik diş hekimliğinin en önemli amacı sağlıklı dişlerle birlikte estetik bir gülümsemeyi birlikte sağlamaktır. Gülüş tasarımında dişlerin şekli kadar rengi de dikkat çekicidir. Bu nedenle, porselen kaplama, diş beyazlatma, protez gibi uygulamalarda diş rengi seçimi çok önemlidir. Hastaların beklentileri beyaz ve parlak dişlerden yana olsa da, estetik açıdan doğallık daha önemlidir.

Diş Rengi Kişiye Özeldir

Doğal diş renkleri kişiye özel olduğu gibi tüm dişler de aynı tonda değildir. Alt dişlerle üst dişler, köpek dişleriyle kesici dişler arasında ufak ton farkları bulunur. Diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan vita skalasında dişler 4 renge ayrılır:

A : Kırmızı kahverengi
B : Kırmızı sarı
C : Gri
D : Kırmızı gri tonları içerir. Tüm tonlar alt ve ara tonlara sahiptir.

Yapılacak tedavi bazı dişleri kapsıyorsa renk seçerken çok dikkatli olmak gerekir. Diş yüzeyindeki lekelenmeler giderilmelidir. Rahatsız edici ton farklarını ortadan kaldırmak için renk seçiminde titiz olmalısınız. Elbette hekiminiz de sizi doğru şekilde yönlendirecektir. Renk skalası dişlerinize tutulduğu zaman hızlı bir karar vermeniz gerekir. Çünkü süre uzadıkça gözünüz ton farklarını zor algılamaya başlar. Bu durumda gri bir zemine bakarak gözünüzü dinlendirip yeniden seçim yapabilirsiniz. Hasta ve hekim aynı seviyede, doğru ışıklandırma altında ve farklı ışıklarda denenerek doğru şekilde rengi seçebilir. Diş rengi seçimi yapılan alanın, doğal gün ışığını iyi şekilde alıyor olması da verimli sonuç almaya fayda sağlar.

Günümüzde dişleri tarayıp diş rengini belirleyen ve skaladan uygun rengi bulan, gerekirse özel renk tonu hazırlayan özel teknolojik cihazlar da vardır. Bu cihazlar tüm göz yanılmalarının önüne geçerek uyumsuzluk riskini ortadan kaldırabilmektedir. Ancak yine de, renk belirleme yöntemi tamamen hastanın inisiyatifindedir.

Tüm dişleri kapsayan, protez ve kaplama uygulamalarında ise renk seçiminde daha özgür tercihler yapılabilir. Hastalar genelde oldukça açık tonlara yönlenmeyi tercih ederken, önemli olan kişiye yakışan diş rengidir. Kişinin yaşı, sosyo-ekonomik durumu, cilt tonu, diş eti rengi gibi faktörler önemlidir. Örneğin koyu tenli kişilerin, çok açık diş rengi seçimi gülümsemelerini doğallıktan uzaklaştırır. Seramik uygulamalarda yarım ton gibi bir koyulaşma olurken, porselen uygulamalarda bir değişim yaşanmaz. Tüm bunları göz önüne alarak, doktorunuzun yönlendirmesiyle, estetik kaygılarınızı da cevaplayacak doğru diş rengini bulabilirsiniz.