Önümüzde uzun bir yaz var. Bu yaz güneşten diş sağlığınız için de faydalanabilirsiniz. D Vitamini kemik ve dişlerin gelişim ve şekillenmesi için vazgeçilmez bir vitamindir. Güneş ise, en önemli D Vitamini kaynağıdır.

Kemik ve diş sağlığında kalsiyum kadar önem taşıyan güneş ışınlarından yeterli miktarda faydalanmak sağlıklı dişler için çok önemlidir.

D vitamini ve kalsiyumun en önemli etkileri kemik kayıplarının ve iltihaplanmanın önlenmesidir. Periodontal hastalıkların en önemli göstergesi olan iltihapların en önemli sebebi, kalsiyum ve D Vitamini eksikliğidir. Yeteri kadar güneşe maruz kalmayan yerlerde yaşayan kişilerin bu açığı kapatmak için kalsiyum alımına önem vermesi gerekir.

Yeterli miktarda güneş ışığından yararlanmak için günde 10-15 dakika sadece ellerin güneşte kalması bile yeterlidir. Saatlerce güneşin altında kalmanın ekstra bir faydası olmadığı gibi, çeşitli zararları da vardır. Güneşi camın arkasından almanızın ise bir faydası olmaz. Çünkü cam ultraviyole B ışınlarını filtreler. İmkanınız varsa en azından haftada iki gün yarımşar saat güneşlenerek ihtiyacınız olan D Vitaminini karşılayabilirsiniz.