laminate veneer nedir

Laminate Veneer

Porselen Laminate Veneer Tedavisi

Öncelikle diş hekiminizle yapacağınız görüşme ve muayeneyle istek ve ihtiyaçlarınızı belirleyip, maliyet ve süreç planlaması yapılır.

İlk aşama laminate yapılacak dişlerinizin hazırlanmasıdır. Bunun için dişlerinizin ön yüzeyinde laminate kalınlığında bir kısım aşındırılır. Aşındırma sonrası dişlerinizin ölçüsü alınır ve alınan ölçüyle dişlerinize uygun yaprak porselenler hazırlanmak üzere laboratuvara gönderilir. Hazırlanması 4-6 gün süreceği için diş hekiminiz dişlerinize geçici yaprak porselenler uygular ya da geçici dolguyla kapatarak zarar görmesini engeller.

İkinci ve son aşamada ise dişleriniz derinlemesine temizlenir, özel bir jel yardımıyla pürüzlendirilerek laminate veneerlere uygun hale getirilir ve yerine yapıştırılır. Böylece 5-7 gün gibi kısa bir sürede estetik ve doğal bir gülümsemeye kalıcı bir biçimde kavuşmuş olursunuz.

Yaprak porselenlerin dezavantajları

Gülüş tasarımının en etkili yöntemlerinin başında gelen laminate veneerlerin en önemli dezavantajı maliyetli bir yöntem olmasıdır. Ayrıca dişte minimal de olsa bir aşındırma yapılır.

Laminate Veneer tedavisinden sonra

Uygulama sonrasında bir hafta süreyle soğuğa karşı duyarlılık gözlenebilir. Dişlerin yeni şekline uyumda belli bir süreci gerektirir. Önceki bozukluğu olan yapıya alışmış olan hasta yeni dişlerine belli bir sürede alışır. Ancak bu süre genelde çok kısa sürmektedir.

Laminate veneerler yaklaşık 10 sene süreyle dayanırlar. Sürekli sert şeyler çiğnemek gibi etkenler bu süreyi kısaltabileceği gibi, düzenli diş hekimini ziyaret ve iyi bir bakımla daha uzun süre dayanması sağlanabilir.

Doğal dişleriniz gibi bakmanız gereken laminate veneerli dişlerinizi düzenli fırçalamalı, diş ipiyle temizlemeli ve bakımını yaptırmak için belli aralıklarla diş hekimini ziyaret etmelisiniz.

Yazar