Dişlerimiz gülümsememizi etkilerken, ferah bir nefesin konuşmamızın rahatlamasına yansıyan kaçınılmaz bir etkisi vardır. Ağız ve diş sağlığımızı koruyacak olan ise aslında çok basit ve kısa süreli alışkanlıkları edinmemizden geçer.  Bu son derece kolay alışkanlıkları, tümü önemli olduğu için 5 madde halinde sıralamam gerekirse:

1. Diş fırçalama

Elbette ilk maddenin diş fırçalama olmasından daha anlaşılabilir bir şey yok. Dişlerinizi çok sert olmayan bir fırçayla ve fazla bastırmadan, günde 2 kere 2 dakika boyunca fırçalamanız, fırçalamayı tamamlarken dilinizi de fırçalamanız, oluşan bakteri ve yiyecek kalıntılarının uzaklaşmasını sağlar.

2. Diş ipi kullanımı

Kimine göre fırçalamadan önce, kimine göre fırçaladıktan sonra ancak benim size önerim hangi sırada olursa olsun mutlaka diş ipi kullanmanız. Diş ipi kullanmadan yapılan fırçalama 2/3 temizlik sağlar, ağız hijyeninizin tamamlanması bu sizi yormayan kısa süreli alışkanlığı edinmenize bağlı.

3. Sabahları diş fırçalama

Gece boyunca oluşan bakteriler plak tortuları oluşturur.  Bu tortular ise sertleşir ve tartar oluşmasına, dolayısıyla dişleri ve diş etlerini tehdit eden tahriş ve ağız kokusuna sebep olur. Sabah uyanınca dişlerinizi fırçalayarak plak oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Diş minesi doğru bakımla dişlerinizi koruyacak güçtedir. Ancak sert fırçalama aşınmaya, aşınmalar da çürüklere sebep olur. Sert fırçalamanın diğer olumsuz etkisi ise diş etlerinin tahriş olması ve uzun vadede diş eti çekilmelerine kadar ilerleyen sorunların oluşmasıdır.

4. Fırçalama Zamanı

Her şeyde olduğu fırçalamanın da fazlası zarar. Günde 2 kere fırçalama dişleri korurken, daha uzun süreli ve sık fırçalama mine tabakasının aşınma ve hassaslaşmasıyla sonuçlanacaktır. Bu aşınmalarla dentin tabakası açığa çıkarken, diş hassasiyeti dediğimiz özellikle sıcak, soğuk ve asitli gıdaları tüketirken ağrı ve hassasiyet oluşması kaçınılmaz olacaktır.

5. Asitli içecekler

Ağızda oluturduğu asit erozyonuyla mine tabakasını güçsüzleştiren ve uzun süreli tüketme sonucunda dentin tabakasında geri dönülmez hasarlara yol açan asitli içecekler, diş çürümelerinin önemli bir sebebidir. Diş sağlığı açısından uzak durmanızı veya tüketimi minimum düzeyde tutmanızı tavsiye ederim.

Aslında tek madde olarak değerlendirebileceğiniz bu kurallarda, önemli olan alışkanlık haline getirebilmektir. Ardından sağlıklı dişler ve rahat bir nefes kendiliğinden gelecektir.

Diş Tedavileri

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al