Pek çok kişinin bu soruya “Evet” yanıtını verdiğine eminim. Özellikle ağız ve diş sağlığı sorunları yaşayanlar bu soruya “Evet” demeye tereddüt etse de, çoğu zaman bu sorunların kaynağı bazı ihmallerimiz ve hatalarımız oluyor. Günlük rutin hayatımız içinde belki de farkında olmadan yaptığımız bu hatalar diş çürüklerine yol açabiliyor.

10 maddede sıraladığım bu yanlışları yapmayarak diş çürüklerinin önüne geçebilirsiniz:

  • Su içmek, genel sağlığımız için önemli olduğu kadar diş sağlığımız için de önemli. Yemeklerden sonra içeceğiniz bir bardak su veya süt yemek artıklarını uzaklaştırmayı sağlarken, asidik ortamı da nötrler. Süt ise kalsiyum açısından da çok faydalıdır.
  • Sigara kullanımı, ağız kokusu, ağız kuruluğu, dişlerin sararmasına neden olduğu gibi, ağız kanseri gibi bazı hastalıkların da sebebidir.
  • Sık sık kahve molası ve atıştırma alışkanlığı, ağızda asit salgılayan bakterileri aktif hale getirerek bu bakterilerin diş yüzeyinde yaşamasına ve neticede dişleri çürütmesine neden olur. Çay ve kahveyi şekersiz tüketerek, bu içeceklerin yerine süt ve süt ürünlerini tercih ederek tahribatı azaltmak mümkündür.
  • Meyve ve sebze yiyerek dişlerinizi koruyabilirsiniz. Vitamin alımı dişetlerini korurken, elma gibi sert meyve ve sebzelerin ısırılarak yenmesi özellikle ön dişlerin mekanik temizliği açısından faydalıdır.
  • Diş fırçalamanın önemini hepimiz biliyoruz. Fakat ağız sağlığının en önemli bakımı olan diş fırçalamayı mutlaka günde 2 kere 2 dakika olmak üzere tamamlamak, diş fırçası kuru haldeyken ve doğru biçimde fırçalamak, diş fırçasını ortalama 3 ayda bir değiştirmek de bu bakımın önemli aşamalarıdır.
  • Diş ipi, diş fırçasının erişemediği kısımların temizliğini sağlar. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi kullanarak ağız bakımının önemli bir adımını tamamlamış olursunuz.
  • Tatlı yiyeceklerin, öğün araları yerine asıl öğünle tüketilmesi önemlidir.
  • Eğer sakız çiğneme alışkanlığınız varsa, şekersiz sakızı tercih edebilirsiniz. Şekersiz sakız tükürük akışını hızlandırır ve ağzın temizlenmesine yardımcı olur.
  • Ceviz, fındık gibi kabuklu yiyecekleri dişinizle kırmanız, diş minesini çatlatarak bakteri oluşumuna zemin hazırlar. Diş minesinin koruyucu etkisinin ortadan kalkması ise çürümeye neden olur.

Gördüğünüz gibi ağız ve diş sağlığını korumak çok zor değil. Bazı alışkanlıklarınızı değiştirip, ağzı bakımı alışkanlıklarını edinerek uzun süreli etkili sonuçlar alabilirsiniz.