Doğum sonrası güzelleşme reçetelerini her yerde bulabilirsiniz. Bu reçeteler çoğunlukla zayıflama yöntemleri üzerinde durur. Fakat doğumun etkileri kendini sadece fazla kilolar olarak göstermez. Ben bugün bir değişiklik yapıp, dişleriniz üzerinde durmak istiyorum.

Hamilelik ve lohusalık anne açısından fiziksel zorlukların yanı sıra, pek çok farklı duygunun bir arada yaşandığı yoğun dönemlerdir. Hormonal değişimler gibi çeşitli sebepler diş ve diş etlerini etkilerken, bazı diş tedavileri gerektiği gibi yapılmamış olabiliyor çoğu zaman. Psikolojik değişimler ise yeni annede değişim ve yenilenme isteği uyandırabiliyor. Estetik uygulamaların yaygınlaşmadığı senelerde, hızlı ve etkili güzelleşme, yenilenme çok daha zordu. Günümüzde ise hem çok kolay, hem de estetik beklentiler her geçen gün artıyor. Günümüz kadınları doğum sonrasında da kısa sürede eski hallerine dönmek istiyor, sosyal ortamlarda bebekleriyle daha güzel gülümsemeyi arzuluyor.

Pek çok estetik uygulamayla kıyaslandığındaysa, gülüş estetiği uygulamaları hızlı ve zahmetsiz çözümler sunmasıyla öne çıkıyor.

Doğum sonrası için öncelikli önerim, diş muayenesi olmanız ve varsa ağız ve diş tedavilerinize öncelik vermenizdir. Çürük diş, kanal tedavisi, dolgu gibi tedavilerinizi bitirip, ardından diş temizliğinizi yaptırdıktan sonra sıra estetik uygulamalardan kendinize en uygun yöntemleri seçmeye geliyor. Şimdi kısaca bu yöntemlere bakabiliriz:

Diş Beyazlatma

En çok tercih edilen diş estetiği uygulamalarından biri diş beyazlatma. Sadece 2 seans gibi kısa bir sürede daha beyaz dişlerle gülümseme imkanı sağlaması ve diğer uygulamalara göre az maliyetli olmasıyla öne çıkıyor. Evde diş beyazlatma ve ofis tipi diş beyazlatma seçeneklerinden istediğiniz yönteme karar vererek, tek yapmanız gereken diş hekiminizi ziyaret etmek.

Gülüş Tasarımı

Estetik diş hekimliğinin, gülümsemeyi yenileyen, çarpıcı ve beyaz dişlerle uzun süre gülümseme vadeden uygulaması, değişim isteyen anneler için birebir. Laminate veneer, yaprak porselen, porselen vener gibi farklı isimleri olan yöntemde, dişlerde oluşan kalıcı renkleşme, lekelenme, çapraşıklık, diş aralıkları, kırık ve boşluklu görünüm, size eski halini unutturacak şekilde yenileniyor. Çok ince yaprak porselenlerin, dişlerin ön yüzeyine uygulanmasıyla, dişlerde yeniden lekelenme, sararma gibi sorunlar yaşanmazken, diş minesine benzer bir doğallıkla, doğal dişe yakın bir sağlamlık bir arada sunuluyor. Biyolojik açıdan herhangi bir yan etkisi de olmayan laminate veneer, 1 hafta gibi kısa bir sürede yeniden güvenle gülümsemenin en başarılı tercihi.

Bonding

Diş aralıklarınız, ufak kırıklar için daha düşük maliyetli bir yöntem istiyorsanız bonding seçeneğini tercih edebilirsiniz. Gereken dişte yüzeyde aşındırma yapmadan, bonding ve diş rengindeki kompozit dolgu ile uygulanan işlemdir. Kolay uygulanan bonding işlemi genellikle tek seansta sonuçlanır.

Ortodonti

Genelde hastalarımız, kısa sürede çözüme kavuşmak ve uzun süre tel tedavisi görmeyi tercih etmiyor olsa da, bazı hastalarımız güzel gülümsemek için belli bir süre beklemeyi göze alıyor. Elbette bazı diş çapraşıklıklarında tek yöntem ortodonti tedavisi de olabiliyor. Ortodonti tedavisi kendi dişlerinizle kalıcı olarak, güzel bir gülümseme sağlarken, çiğneme, ısırma hatta konuşmayı etkileyen sorunları ortadan kaldırır. Aynı zamanda bazı diş yapılarının kaçınılmaz sonucu olan, diş çürükleri ve diş eti hastalıkları riski de azalmış olur. Eğer ortodontik tedaviye ihtiyacınız varsa, kaç yaşınızda olduğunu düşünmeden tedaviye başlayın. 1-2 sene arası olan tedavi süresi, uzun gibi görünebilir, tedavi sonunda sağlıklı ve güzel gülümseyeceğinizi düşünün, kararınızı yeniden verin.

Dokuz ayın sonunda kucağınıza aldığınız bebeğiniz hayatınızın en büyük ödülü kuşkusuz. Yaşantınızın bu yeni sayfasında, önceki pek çok alışkanlığınızdan vazgeçip yeni alışkanlıklar edinirken, en önemli alışkanlıklarınızdan biri de diş sağlığına daha fazla özen göstermeniz olmalıdır. Çocuklar için en iyi örnek anneleridir. Bakımlı ve sağlıklı dişlerle gülümseyen bir anne, çocukları için de kalıcı bir ilham kaynağıdır aynı zamanda.