Kış geliyor ve virüsler de kendini göstermeye başladı. Soğuk algınlığı ve grip, kış boyunca genelde hemen herkesin en az bir kez etkilenmesine neden olur. Peki hastalanınca dişlerinizi ne kadar düşünüyorsunuz? Enfeksiyonun etkileri geçtikten sonra bile dişlerinize olan etkileri sürebilir. Olumsuz havaların sağlığınıza etkileri ayrı alanların konusu olsa da, dişlerinize etkilerini gelin birlikte değerlendirelim.

Kullandığınız ilaçlar ağız kuruluğuna yol açabilir. Tükürük dişlerinizi temiz tutmaya ve ağız içi PH değerini dengelemeyi sağlayan önemli bir etkendir. Hastayken size önerilen bol sıvı tüketimine dikkat etmeniz, bu açıdan da önemlidir. Ancak rahatlatmak için içtiğiniz ballı içecekler ve meyve suları, şekerli ve asidik oldukları için diş minesini olumsuz etkiler. Bunun önüne geçmek için, bu tür içeceklerden sonra su içmeniz ve içecekleri pipetle tüketerek dişlere temasını azaltmanız faydalı olacaktır.

Gribal enfeksiyonların bir diğer etkisi kusmadır. Dişler açısından yoğun bir asit saldırısına neden olan kusma, diş minesini savunmasız bırakır. Kusma sonrası hemen dişleri fırçalamak ise asit oluşumunu arttırır. Bunun yerine ağzınızı suyla çalkalayıp 30 dakika sonra diş fırçalamanız, gereken korumayı sağlayacaktır.

Kullandığınız şurup, ilaç ve pastiller de şeker içeriyor olabilir. Yine yapmanız gereken sıvı tüketiminde suya ağırlık vermek olacaktır. Ayrıca doktorunuzun önereceği bir gargarayı da kullanabilirsiniz.

Hastalığın dişleri etkileyen bir diğer önemli etkisi ise enerjinizin düşük olmasıdır. Genelde mecbur kalmadıkça yataktan çıkmak istemezsiniz ve bu yüzden ağız hijyenini ihmal edebilirsiniz. Ancak her ne kadar enerjiniz az olsa da, sabah ve akşam ikişer dakikanızı ayırıp dişlerinizi fırçalamanız ve gün içinde su içmeniz dişlerinizi korumayı sağlayacaktır. Üstelik bu hijyen kendinizi daha iyi hissetmenize de destek olacağı için kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Diş Tedavileri

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al