İnsanların yüzünde en önem verdikleri ya da en çarpıcı olan bölgeleri dişleridir. Gülerken dişlerin ön plana çıkması estetik açıdan durumu önemli kılmaktadır. Özgürce, kısıtlanmadan bir gülüşe sahip olabilmek artık günümüzde mümkündür. Gülüş estetiği sayesinde insanlar yüzlerinde istedikleri görüntüye kavuşabilmektedirler.

Gülüş estetiği nedir?

Gülüş estetiği diğer bir deyişle gülüş tasarımı bir takım işlemlerden geçirerek dişlerin istenilen duruma getirilmesidir. Zirkon kaplamalar, beyazlatma, diş eti operasyonu, bonding, köprüler, diş boyu ayarlaması ve dudak şekillendirme gibi tekniklerle kişilerin gülüşleri estetik açıdan istediği duruma getirilmesidir.

Kişiler, güzel bir gülüş ile yüzündeki diğer küçük bozuklukları da kapatabilmektedir. Teknolojik gelişmeler sayesinde, bilgisayar destekli olan gülüş programları ile yapılacak olan uygulama sonrasında gülüşün yüz ile nasıl bir uyum içinde olabileceği gösterilmektedir. Gülüş estetiği yapılırken dişlerin, diş etlerinin durumu, konumu, formu, birbiriyle oranları ve renkleri değerlendirilerek karar verilmelidir. Ayrıca bu değerlendirmeler arasında kişilerin yüz oranı, yaşı, cinsiyeti, ten rengi ve istekleri de unutulmamalıdır. Güzel ve çarpıcı bir gülüş yaratabilmek, dudak ve dişlerin birbirleriyle yüze uyumu sayesinde gerçekleşir. Kişinin gülüşü estetik olarak hem görüntüsüne hem de psikolojik olarak kendisini iyi hissetmesine etki etmektedir.

Gülüş estetiği ile ne gibi değişiklikler yapılabilir?

Öncelikle kişilerin diş etlerinde problem varsa normal görüntüsüne kavuşturulur. Dişlerdeki renkler, çatlaklar, kırıklar ve dişlerin birbirine kapanışı düzeltilir. Gülüş estetiği ile yüzün yapısı, ten rengi, dişler ve dudaklar arasındaki her detay düzeltilebilmektedir. Bu işlemdeki en önemli olay dişlerin ve ya diş etlerinin ağız ve görünüm açısından birbiriyle uyumudur.

Gülüş estetiği içinde hangi işlemler yapılır?

  • Diş kaplama
  • Kompozit yapıştırma
  • Diş implantları
  • Diş beyazlatma
  • Diş eti operasyonları
  • Diş boy ayarlaması
  • Diş köprüleri
  • Dudakların şekillendirilmesidir.

Gülüş estetiği ile gülüşler daha mükemmele yaklaşır. Bu işlemin en önemli aşaması dişlerin beyazlatılması ve diş etlerinin estetiğidir. Gülüş estetiği yapılırken belirli kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar; dişler, diş etlerinin çene ile uyumu ve çenenin yüz ile orantısıdır. Gülüş estetiği doktorların sanatla buluşması gibidir. Gülüş estetiği kişiye özel olarak yapılması gereken, birkaç seans sonra, ağız sağlığında olan sorunların düzeltilebildiği bir operasyondur.

Detaylı bilgi için gülüş tasarımı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.