Dişlerin doğal renginin koyulaşması ve sararması zamana bağlı olarak kaçınılmaz gibidir. Düzenli fırçalama, diş temizliği yaptırma gibi alışkanlıklar koruyucu olsa da özellikle yeme/içme alışkanlıkları, sigara kullanımı, bazı ilaçlar ve yaşa bağlı olarak dişlerin rengi değişir. Dişlerinizin şeklinden memnunsanız sadece renginden şikayetçiyseniz diş beyazlatma (bleaching) tam da ihtiyacınız olan uygulama.

Diş renginin 3-4 tona kadar açılmasıyla kavuşacağınız daha sağlıklı ve parlak bir gülümseme kişinin aynı zamanda daha genç görünmesini sağlayarak kendisine, gülümsemesine olan güvenini de arttırır. Diş beyazlatma, en sık tercih edilen diş estetiği uygulamaları arasındadır, diğer uygulamalarla hem maliyet bakımından kolaylık sağlar hem de aynı gün içinde sonuç alabilirsiniz.

En yaygın görülen diş renkleşmesi, özellikle yeme/içmeye bağlı olarak diş minesi yüzeyinde oluşan değişimdir. Diş beyazlatma bu tür renkleşmede çok iyi sonuç verir.

Dişin mine tabakası altında, dentin tabakasında oluşan renkleşme, annenin gebelikte kullandığı antibiyotik, çocukken kullanılan tetraksilin içeren ilaçlar veya floid kaynaklıdır. Diş beyazlatma ile yavaş ve bir miktar açılma olabilir, ancak kesin sonuç alınamayabilir de.

Yaşlılık da dişlerin renk değişimde önemli bir sebeptir, çünkü yaş ilerledikçe mine tabakası aşınmaya başlar ve bu aşınma dentin tabakasının koyu renginin daha çok yansımasına yol açar. Elbette aşınma daha az düzeyde olup mine tabakasının etkilendiği durumlar da vardır. Dişlerin durumu muayene ile değerlendirilerek uygun seçenekler uygulanır.

Kanal tedavisi, tek diş renkleşmesinin en önemli sebeplerindendir. Zamanla parlaklığını kaybeden ve kullanılan maddelerinde etkisiyle rengi değişebilir. Bu durumda tek dişe beyazlatma uygulanır, birkaç sefer tekrarlanması gerekebilir.

Klinikte diş hekimi tarafından uygulanan ve aynı gün sonuç alınan ofis tipi diş beyazlatma ve yine diş hekiminin size özel hazırlayacağı plakları evde uygulayacağınız ev tipi diş beyazlatma yöntemlerinden hangisinin daha uygun olduğuna doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz. Yine yapılacak muayene sonucunda renkleşmenin diş beyazlatmaya uygun olup olmadığına doktorunuz karar verebilir.

Diş beyazlatma hakkında detaylı bilgi ve randevu almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Diş Tedavileri

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al