Hassas dişler sorunu,  özellikle sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı dişlerde oluşan ve rahatsızlık veren hassasiyettir. Pek çok kişi dondurma yerken, sıcak ve soğuk içecekler içerken dişlerindeki sızlamadan şikayet eder. En yaygın diş problemlerinden biri olan diş hassasiyeti, başlangıçta idare edilebilir bir durum gibi görünse de ilerlemesi halinde önemli diş problemlerini de beraberinde getirir.

Hassas dişler sorunu özellikle aşağıdaki durumlarda kendini hissettirir:

 • Sıcak yiyecek ve içecekleri tüketirken
 • Soğuk, buzlu yiyecek ve içecekleri tüketirken
 • Tatlı gıdaları tüketirken
 • Asitli içecekler ve bazı meyveleri tüketirken
 • Soğuk havadan
 • Diş fırçalarken, temizlerken, ağzınızı soğuk suyla çalkalarken

Diş hassasiyeti neden olur?

Bazı kişilerde yapısal olarak diş minesi daha zayıf olduğu için hassasiyet oluşur. Fakat çoğunlukla belli sebeplerle sonradan ortaya çıkar.

 • Diş sıkma/gıcırdatma
 • Dişleri fazla sert ve bastırark fırçalama
 • Fazla diş fırçalama
 • Asitli içecek ve yiyecek tüketimi
 • Reflü gibi mide hastalıkları ve bulimia gibi sık sık kusmaya neden olan rahatsızlıklarla ortaya çıkan asidin dişleri aşındırması
 • Diş eti çekilmesi

Dişlerde hassasiyete yol açan en önemli sebeplerdir.

Ağzınızda özellikle belirli bir bölgede hassasiyet hissediyorsanız bunun sebebi, çürük diş, kırık, aşınmış diş veya dolgu olabilir. Bu tür dişlerde dentin tabakasının ortaya çıkması da hassasiyet hissetmenize neden olur.

Hassas dişler sorununun çözümü

İlerlemiş diş hassasiyetine karşı alabileceğiniz en önemli önlem düzenli fırçalamayı ihmal etmeden, günde 2 kere, fazla bastırmadan ve sert kıllı olmayan bir fırçayla dişlerinizi fırçalamak olacaktır. Hassasiyet geçene kadar yumuşak kıllı bir fırçayı da tercih edebilirsiniz. Hassas dişler için özel üretilen diş macunlarını da bu süreçte kullanabilirsiniz. Gargara kullanıyorsanız, alkol içermeyen gargaraları tercih edebilirsiniz.

Bu yöntemleri bir süre uyguladıktan sonra sorununuz devam ediyorsa diş hekiminize başvurmanız gerekir. Doktorunuz hassasiyetin kaynağını bularak ona yönelik bir tedaviye başlayacaktır. Eğer sizin farkına varmadığınız diş çürümeleri yüzünden hassasiyet yaşıyorsanız, bu dişlerin bir an önce tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü çürüğün ilerlemesi, hassasiyet dışında daha büyük sorunları da beraberinde getirir. Diş minesinde zayıflama yüzünden yaşadığınız diş hassiyetine karşı florür uygulaması yapılması gerekebilir.

Hassasiyete yol açan mide sorunları gibi farklı hastalıklarsa, bu hastalıkların tedavisi , dişlerinizde devam edecek aşınma ve hassasiyeti ortadan kaldırmayı sağlar.

Diş sıkma/gıcırdatma sorununuz varsa yine buna yönelik gece plağı veya botox gibi çeşitli uygulamalarla dişlerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Diş hassasiyeti nedeniyle yeme, içme alışkanlıklarını değiştirmeniz gerekiyor.  Dişlerinizde bir sorun varsa mutlaka çözümü de vardır.

Diş Hassasiyeti

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al