35 yaş üzeri yetişkinlerin %70’i çeşitli sebeplerle en az 1 dişini kaybeder. Yaş ilerledikçe diş kayıpları artarken, özellikle kaza, çarpma sebepler göz önüne alındığında, her yaşta diş kaybı yaşanması son derece olasıdır.

Eksik dişler, konuşma ve gülümsemeyi etkilediği gibi, yemek yerken de zorlanmaya sebep olur. Doğrudan hissedilen bu etkilerin yanı sıra, tek bir dişin eksikliği bile diğer dişlerin ve çene kemiğinin sağlığını olumsuz etkiler. O yüzden eksik dişiniz varsa, uygun bir tedavi yöntemiyle bu eksikliği gidermeniz en doğru kararınız olacaktır.

Günümüzde implantlar yaygınlaşsa da, protezle implant arasında kararsız kalan hastalarımız oluyor. Bunun başlıca sebebi alternatif tedavilerin, avantaj ve dezavantajlarının doğru bilinmemesi. Seçenekleri doğru değerlendirmek sizin için en iyisini seçmenize yardımcı olabilir.

Protez Diş

Eksik dişlerin yerine uygulanan, ağız içindeki yumuşak ve sert dokulardan destek alan, özellikle dış görünüş ve çiğneme fonksiyonlarına destekleyici tedavidir. Total diş kayıplarında olduğu gibi bir kaç dişin eksikliğinde de uygulanabilir. Özellikle yüzün görüntüsünü iyileştirir, konuşmayı olumlu etkiler ve çiğneme fonksiyonuna destek sağlar. Yakın geçmişe kadar diş eksikliğinde alternatifsiz bir tedavi olan diş protezleri, maliyet olarak implantlara göre avantajlıdır, ortalama 5 senede bir yenilenmesi gerekir. Total protezlerin günlük bakımının yapılması ve gece uyurken diş etlerinin dinlenmesi için çıkarılması yeterlidir. Yine total protezlerin bazı yapıştırma ürünleriyle uygulanması yemek yerken ve konuşurken istenmeyen kazaların önüne geçer. Diş teknolojilerindeki gelişmeler protez dişlerin, eskiye nazaran çok daha doğal bir görünüm kazanmasını sağlamıştır.

Diş İmplantı

Diş eksikliğinde yenilikçi, modern ve sağlıklı bir çözümdür. Protez dişler gibi sadece diş çevresinin görünümünü doğallaştırmaz, doğal diş görevi görür. Çünkü tıpkı doğal diş gibi bir yapıya sahiptir. İnsan sağlığıyla son derece uyumlu bir malzeme olan titanyum malzeme, diş kökü görevi görerek çene kemiğine bağlanır. Eksik diş probleminde implant tedavisi, sağlıklı dişleri ve diş etlerini korumak bakımından en başarılı tedavidir. Tedaviniz yapıldıktan çok kısa bir süre sonra kendi dişlerinizden ayırt edemeyeceğiniz dental implantlar konuşma, yemek yeme ve gülüş estetiği açısından çok başarılı sonuçlar verir. İyi bir bakımla ömür boyu kullanabileceğiniz tek diş tedavisidir. Protez dişlere göre daha maliyetli bir yöntem olsa da, diş kaybına ömür boyu çözüm olduğu düşünülünce bu maliyeti karşıladığı görülebilir.

Çoklu ve total diş eksikliğinde implantlar protez dişleri destekleyen bir görevdedir. Detaylı bilgi için All On Four İmplant Tekniği’ni inceleyebilirsiniz.

Karar aşamasına geldiğinizde, son kararı diş hekiminizin yapacağı muayene sonucuyla birlikte değerlendirmeniz doğru sonuca ulaşmanıza yardımcı olur.

İmplant Tedavisi

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al