İmplant uzmanı seçerken nelere dikkat etmek gerekir ?

İmplant yaptırmayı planlıyorsanız, en önemli kararı diş hekiminizi seçerken verirsiniz. Hangi soruları soracağınızdan ve seçtiğiniz diş hekiminin sizi rahat ve güvende hissettireceğinden emin olmalısınız. Doğru diş hekimini seçmek, implant prosedüründen mümkün olan en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

Uzman diş hekimi nasıl seçilir ?

Tüm büyük cerrahi prosedürlerde olduğu gibi, implant prosedürünüz de periodontistinize danışarak başlayacaktır. Operasyondan beklentilerinizi konuştuktan sonra diş hekiminiz, prosedür için uygunluğunuz, iyileşme şansınızı ve implantlarınızın uzun vadeli başarısını etkileyebilecek tüm sorunları değerlendirecektir.

Bu muayene sırasında, prosedür hakkında sorulması gereken tüm soruları sorduğunuzdan emin olun. Diş hekiminiz, herhangi bir rahatsızlığınız olup olmadığını, prosedürden sonra iyileşmenizi zorlaştıracak ya da başka sorunlara neden olabilecek  – osteoporozu tedavi etmek için kullanılanlar gibi – bazı ilaçlardan kullanıp kullanmadığınızı öğrenmek isteyecektir. Diş hekiminin tüm sorularınızı yanıtlayabildiğinden, sizi rahat ve güvende hissettirebildiğinden emin olun. Bunun dışında, diş hekiminin çalışmalarının öncesi ve sonrası fotoğraflarına bakmak da çok yardımcı olacaktır. Hatta mümkünse önceki hastalarla iletişime geçebilirsiniz. Daha önce implant tedavisi görmüş olan birinin tavsiyeleri çok değerlidir.

İmplant tedavisi için uygun olup olmadığınızın belirlenmesi

İmplant tedavisi için uygunluğunuzu etkileyebilecek bazı durumlar vardır. Bazı durumlarda, diş hekiminiz bu sorunların üstesinden gelebilecek alternatif bir tedavi belirlemenize yardımcı olabilir. Üstesinden gelinemeyecek sorunlar söz konusuysa, ne yazık ki bu, implant tedavisi için uygun bir aday olmadığınız anlamına gelir. Diş hekiminiz böyle durumlarda size karşı dürüst olmalıdır.

Implantlara uygunluğunuzu etkileyebilecek bazı durumlar şunlardır :

  • Sigara kullanımı
  • Diş eti hastalığı
  • Çene kemiğinde kemik kütlesi eksikliği
  • Diyabet (şeker hastalığı)
  • Bağışıklık sistemi bozukluğu
  • Bazı ilaçların kullanımı

Bu sorunlardan herhangi birine sahip olsanız da, yine de implantların sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için diş hekiminize danışın. Kemik grefti veya diş eti hastalıkları için cerrahi öncesi tedavi gibi bazı tedaviler, implant prosedürünüzün başarılı bir şekilde ilerlemesini sağlayabilir.

Randevu almak ve bu prosedür hakkında daha fazla bilgi edinmek için yetenekli ve deneyimli diş hekim ekibimizle kliniğimizi arayarak iletişime geçin.