Invisalign diş hekimliğinin yeni teknolojilerinden biridir. Tel ve braket kullanmadan, kişiye özel hazırlanmış şeffaf plaklar aracılığıyla uygulanan yeni nesil bir ortodontik tedavidir. Diş çarpıklığından şikayetçi olan özellikle yetişkin hastalar diş teli takmaya pek sıcak bakmamaktadır.  Invisalign tedavisinin en önemli avantajı neredeyse görünmez şeffaf yapısıyla, her yaştan hastanın rahatlıkla kullanmasına olanak sağlamasıdır. Aynı zamanda hafif diş bozukluklarında uygulanabildiği gibi, daha ileri vakalarda da uygulanabilir.

Invisalign Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedaviye hastanın diş kalıpları alınıp, bilgisayara 3 boyutlu olarak aktarılmasıyla başlanır. Invisalign tedavisi planlandıktan sonra ise bu 3 boyutlu kalıplar aracılığıyla size özel kalıplar oluşturulur. Bu kalıplar, dişlerinizde gerçekleşmesi planlanan hareketi sağlamaktadır. Ortalama 2 haftada bir yeni bir plak takılır. Her plak 0.5 mm’lik dişleri zorlayan hareketi, bir sonraki aşamaya taşır. Tedavi başında planlanan tüm aşamalar tamamlanana kadar ortalama 20-30 plak değişimi yapılır.

Invisalign’in Avantajları Neler?

Şeffaf braketlerin en önemli avantajı estetik yapısıdır. Sosyal yaşamlarında diş tellerinin, konuşma ve gülümsemelerine engel olacağından kaygılanan hastalar için son derece idealdir. Diğer bir avantajı ise ergonomik yapısıdır. Ağız içinde alışma süresi, klasik braketlere oranla çok kısadır. Çıkarılabilir olması hastaya büyük bir rahatlık sağlar. Yemek yerken, diş fırçalarken braketi çıkarıp daha sonra takabilirsiniz. Günde ortalama 18-20 saat dişinizde kalması yeterlidir. Diş telleri konuşmayı da bir şekilde etkilerken, invisalign yönteminde böyle bir sorun yaşanmamaktadır.

Tedavinin fark yaratan artılarından bir diğeri ise, nasıl bir sonuç alınacağının tedavi başlangıcında biliniyor olmasıdır. Klasik ortodonti tedavilerinde tedavi süresi ve sonucu hastaya ve uygulamaya göre değişir.

Şeffaf braketlerin dezavantajı ise, diğer braket ve tel tedavileriyle kıyaslandığı zaman daha maliyetli olmalarıdır. Klasik ortodontik tedaviler, hemen her tür diş çapraşıklığına çözüm sunarken, invisalign tedavisi her vakaya uygulanamaz. Bu karar elbette diş hekiminizin muayene sonucu vereceği bir karardır.

Şeffaf Braket Kaç Yaşında Uygulanabilir?

Tedavi 12 yaşından büyük hastalara uygulanabilir. Günümüzde ortodontik tedavilerin yaklaşım geliştiği için, ileri yaşlardaki hastaların da özellikle tercih ettiği bir tedavidir.

Özetle, invisalign görünmez yapısıyla estetik, hijyen ve rahatlığı birlikte sunan, son yıllarda oldukça yoğun tercih edilen bir ortodonti tedavisidir. Özellikle uzun vadeli diş tedavilerinde hastaların konforu önemlidir. Tedavi gören hastalarımdan aldığım geri bildirimlerde sonuçlar memnuniyet verici, bu sebeple yeni hastalarıma da rahatlıkla öneriyorum.