Çoğu kişi sabah rutininin bir parçası olarak kahveyi tercih ediyor. Hem sosyal yaşamın bir parçası olan, hem güne hızlı bir başlangıç yapmamızı sağlayan ve uzun çalışma saatlerinde destek aldığımız bu içeceğin dişlerinize olan etkilerini merak ediyor musunuz?

Dişlerle ilgili şöyle bir söz vardır: Kıyafetinizde leke bırakan dişlerinizde de bırakır. Kahvede de bu kural geçerlidir. Kahve, suda parçalanan, polifenolik tanen veya tannik asit denilen bileşenler içerir. Tannik asit, renk bileşenlerinin dişlere yapışmasına yol açarken ardında sararmış bir görüntü bırakır. Günde 1 fincan bile dişlerin renginde etkilidir.

Su dışında tüm içecekler az veya çok dişleri etkiler. Özellikle çay, kahve, şarap, renkli meyve suları gibi içeceklerde bu etki çok yoğundur. Ağızda bakteri üremesine yol açarak, diş minesini zayıflatabilir. Dile de yapışacağı için ağız kokusu oluşabilir.

Peki dişlerin rengini korumak için kahve içmekten vaz mı geçmeliyiz?

Kahve lekelerine karşı senede iki kere yaptıracağınız profesyonel diş temizliği oldukça etkilidir. Beyazlatıcı diş macunları kullanabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken onaylı olmayan ve dişlerinize zarar verebilecek beyazlatıcı ürünleri kullanmanın dişlere ve diş etlerine zarar verebileceğidir. Beyazlatma ve ürün kullanımı konusunda diş hekiminizden destek alabilirsiniz.

Günde iki kere 2 dakikalık diş fırçalama leke oluşumunun azaltılmasında başarılıdır. Manuel fırça yerine doğru süre ayarıyla çalışan elektrikli bir diş fırçası da kullanabilirsiniz.

Tükettiğiniz kahve miktarını azaltmak da  yardımcı olacaktır. Mesela arada dişleri ve diş etlerini destekleyen yeşil çay içebilirsiniz.

Kahveye eklenen şeker ve krema ise bakterilerin büyümesini hızlandırır. Yine kahveyi uzun sürede küçük yudumlarla içmek yerine daha çabuk tüketmek ve özellikle buzlu kahveleri pipetle içmek, bu alışkanlığın etkilerini azaltmaya yardım eder. Kahve içtikten sonra su içebilirsiniz veya ağzınızı suyla çalkalayabilirsiniz. Asitli bir içecek olan kahveyi içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın, fırçalama için en az 30 dakika süreyle beklemeniz gerekir.

Hemen herkesin hayatının bir parçası olan kahveyi ölçülü tüketerek, diş bakımı ve doktor kontrollerini gerçekleştirerek, olası etkilerini azaltabilirsiniz.

Diş Tedavileri

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al