Sarımsak ve soğan içeren yiyecekleri hemen herkes sevdiği halde, sosyal ortamlarda vereceği rahatsızlıktan çekinerek yemekten kaçınır. Ancak buna rağmen bazen dayanamayıp yediğimiz, bazen ise kaçınılmaz olarak yemek zorunda kaldığımız zamanlar olabilir. Böyle durumlarda fazla konuşup gülmekten ve yakın diyaloglardan uzak durup, hatta nefes alırken bile zorlanabiliyoruz.

Sağlığımız açısından son derece faydalı bu iki besinin tek kötü tarafı, açığa çıkan gazların nefesimize etkisi. Ağız içindeki bakterilerle karışarak yerleşmiş bir kokuya neden olurken, sindirimi sırasında kan dolaşımıyla akciğere taşınarak sürenin uzamasına neden olur.

Günümüzde bu etkileri yüzünden soğan sarımsak yemekten uzak duran çok sayıda insan var. Fakat bazı ufak yöntemlerle bu kokudan daha çabuk kurtulmanız ve bu sağlıklı gıdaları tüketmeye devam etmeniz mümkün.

  • Elbette başvuracağımız yöntemlerin en başında diş fırçalamak geliyor. Yemekten yarım saat sonra yapacağınız dişlerinizi ve dilinizi fırçalama ve diş ipi kullanımı ağız içindeki kalıntı ve bakterileri uzaklaştırıp ilk aşamayı tamamlamanızı sağlar.
  • Fırçalama ardından özellikle klor dioksit içeren gargara kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalar klor dioksitin ağız kokusunu önlemeden etkili olduğu sonucuna varmıştır.
  • Elma, ıspanak, marul, nane gibi gıdalar ağız kokusa karşı son derece etkilidir. Özellikle sarımsak yedikten sonra, taze nane çiğneyebilir veya elma yiyerek koku oluşuma karşı önlem alabilirsiniz.
  • Yemekten önce ve sonra suyla seyreltilmiş elma sirkesi içebilirsiniz. Elma sirkesi iyi bakterileri desteklerken, sindirimde ortaya çıkan kokuya karşı da etkilidir.
  • Yemeğin üzerine yeşil çay içebilirsiniz. Yeşil çayın pek çok başka yöntemden etkili olduğu yapılan deneylerle kanıtlanmıştır. Sağlığa sayısız faydası olan yeşil çayın bir faydası da ağız kokusuna yönelik.
  • Naneli sakız çiğneyebilirsiniz. Hepimizin en sık başvurduğu yöntem naneli sakızlar uzun vadeli bir etkisi olmasa da kısa süreli görüşmelerde çok yardımcı olabilir.

Özellikle önemli bir iş görüşmesi, yeni tanışmalar, özel toplantılar öncesi soğan, sarımsak içeren yemekleri ertelememiz, rahat olmamız açısından faydalı olacaktır. Normal zamanlarda ise bu yöntemleri deneyerek kendinize uygun bir yemek düzeni oluşturabilirsiniz.

Diş Tedavileri

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al