Sağlıklı dişler ve diş etleri, vücut sağlığımızın bir parçası ve olmazsa olmazıdır. Sağlıklı gülümsemenin ise tek koşulu ağız sağlığıdır. Bazı ufak alışkanlıklar, diş sağlığınızı korumaya azımsanmayacak ölçüde katkı sağlar. Sağlıklı gülümsemenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını sizler için derledim:

Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanma

Çoğu kişi, diş fırçalamayı atlamış olmayı çok önemsemez. Ancak bu alışkanlığın en önemli şartı her gün aynı düzende ilerlemesidir. Günde sadece 2 sefer 2’şer dakikalık diş fırçalama ve diş ipi kullanmak yeterlidir. Diş fırçası diş etinden 45 derecelik açıyla, dişlerin ön ve arka yüzeyleri temizlenecek şekilde uygulanmalı, ortalama 3 ayda bir ise diş fırçası değiştirilmelidir.

Sağlıklı Beslenme

Yiyecek ve içeceklerin sağlık üzerine etkisi hepimizin bildiği bir gerçek. Taze meyve ve sebzeler, katkısız doğal besinler diş sağlığı açısından da faydalıdır. Süt, peynir gibi kalsiyum içeren yiyecekler dişleri güçlendirirken, aşınmalara karşı korur. Çay, kahve tüketiminin fazla olması dişlerde renkleşmeye sebep olur, ancak diş sağlığına asıl zarar veren şekerli gıdalardır. O yüzden çay kahveyi şekersiz içmenizi öneririm.

Sigarayı Bırakın

Sigara sağlığın en büyük düşmanlarından biri. Dişlere olan gözle görülür etkisi sadece sararmadır, oysa diş ve diş etlerinde oluşturduğu yıkım görünenden çok daha büyüktür. Ağız kanserinden, diş kaybına varıncaya kadar çok önemli sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda sigara kullanmak, bazı diş tedavilerinin başarı oranını da düşürmektedir.

Diş Hekiminizi Ziyaret Edin

Ağız ve diş sağlığını korumanın en önemli maddesidir. Bu ziyaretler, tedavi amaçlı değil, olası diş sorunlarını, problemin başlangıcında belirlemektir. Senede 2 defa diş hekiminize giderek diş temizliğinizi de yaptırmanız ağız hijyeni ve diş sağlığının temelini oluşturur.

Ağız sağlığı ve beslenme hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Ağız ve Diş Sağlığı

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al