Yaz aylarında herkes sıklıkla soğuk içecekleri ve yiyecekleri tercih eder. Hem ferahlatan hem serinleterek canlandıran bu gıdalar, ne yazık ki hassas diş sorunu yaşayan kişiler için keyifli değildir. Ancak diş hassasiyeti problemi yaşayanlar üzülmesin, bunun mutlaka sebepleri vardır ve çözümleri de sandığınızdan daha kolay olabilir.  

Hassas Dişlerinizi Rahatlatın

Aşağıdaki durumlardan biri veya birkaçı dişlerin soğuğa karşı hassasiyet göstermesine yol açar: 

  • Diş eti çekilmesi. Diş hassasiyetinin önemli bir sebebidir. Düzenli ağız hijyeni, diş temizliği ve duruma göre diş hekiminin alacağı diğer önlemlerle sorunu çözebilirsiniz. 
  • Kırık veya çatlak bir dişiniz olabilir. Rutin bir diş muayenesine gitmeniz ve dişin onarılması yeterlidir. 
  • Dişin sinirini açığa çıkmış veya dentin korucu tabakası aşınmış olabilir. 
  • Diş sıkma ve gıcırdatma probleminiz varsa dişlerinizi korumak için gece plağı kullanabilirsiniz. 

Bu zamana kadar yeterli diş bakımı yapmadıysanız, yeni bir sayfa açmak, dişlerinizi korumaya sağlıklı bir ağızla başlamak isterseniz en kısa zamanda diş doktoru kontrolüne gitmenizi öneririm. 

Yeterli ve doğru diş bakımına ve genel kontrollerde bir probleminiz olmamasına rağmen hassasiyet yaşıyor olabilirsiniz. Hassasiyete karşı diş macunu kullanabilirsiniz, özellikle hızlı ve sert hareketlerle fırçalamadan kaçınmanız, asitli yiyecek ve içecek tüketimini azaltmanız da korucu önlemler arasındadır. 

Hassas dişlerin rahatsızlığını hissetmenden soğuk ve buzlu içeceklerin keyfini çıkarmak gördüğünüz gibi çok kolay. Bu hassasiyetin olası bir diş sorununun habercisi olabileceğini de unutmadan, gerek önlemleri alabilirsiniz. 

Diş Tedavileri

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al