Dişlerinize özen gösterdiğiniz halde dilinizi uzun süredir ihmal ediyor olabilirsiniz. Ağız bakımı, dişler, diş araları, diş etleri ve dil ile birlikte tam bir bütündür. Yani iyi bir ağız hijyeni için dilinize yerleşen bakterilerin de temizlenmesi gerekir.

Diliniz yediklerinizin, içtiklerinizin direkt etkisi altındadır. Bu sebeple tükettiğiniz gıdaların etkisiyle renkleşir, ağızda oluşan tat değişikliği de bu kalıntılarla oluşur. Dilimiz pürüzsüz bir yüzey olmadığı gibi, oldukça girintili çıkıntılı yani bakterilerin rahat edeceği bir yüzeye sahiptir. Bu bakteriler dişlerinizi fırçaladıktan sonra da yaşamaya devam eder, hatta gargara yaptıktan sonra bile. Çünkü gargara bu bakterilerin üst tabakasını uzaklaştırırken alt tabaka temizlenmediği sürece durmaya devam eder.

Ağız kokusu şikayetlerinin önemli sebepleri arasında dilin yeterince temizlenmemesi yer alır. Bu bakterileri uzaklaştırmaksa tahmin edebileceğiniz gibi çok basit. Günlük diş fırçalamalarınız sırasında dilinizi ileri geri ve sağa sola hareketle fırçalamayı bitirmeniz yeterli olacaktır. Bunun sonucunda mutlaka daha ferah bir nefese kavuşursunuz. Gördüğünüz gibi ekstra bir aparat veya zamana ihtiyaç duymadan ağız hijyeninize katkı sağlayabilirsiniz.

Ağız kokusu şikayetiniz, komple ağız hijyenini sağladığınız halde devam ediyorsa, diş doktorunuza danışmanızı öneririm. Geçmeyen ağız kokusu diş çürükleri ve diş eti hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Muayene sonucunda ağız içi probleminiz yoksa, üst solunum yolu rahatsızlıkları, kullandığınız ilaçlar, mide hastalıkları ve başka bir takım hastalıkların araştırılması gerekebilir.

Diş Tedavileri

Deneyimli ekibimizden bilgi ve Dr. Mehmet Kazandı’dan randevu almak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Al